Zavřít reklamu

Oficiální maskot systému Android, známý jako bugdroid, je tu s námi již od roku 2007 – a stejně jako my všichni prošel za posledních 15 let četnými změnami. Už to není plochý obrázek, je více trojrozměrný a jeho zelený odstín se v průběhu historie měnil.

Bez ohledu na změny je ale bugdroid stále nezaměnitelným a spolehlivě jej poznají i ti, kteří Android nepoužívají. Zelený svítící maják Androidu se objevoval na webových stránkách, účinkoval v oficiálních videích a objevil se také v podobě četných soch v zahradách centrály společnosti Google v kalifornském Mountain View.

Za bugdroidem stojí designérka Irina Blok ze Silicon Valley. Původně neměl být mezinárodní tváří operačního systému Android – mělo se jednat o logo, určené pro komunitu vývojářů. Neoficiálními maskoty Androidu byly zpočátku barevné postavičky, které můžete vidět na obrázku níže. Postavičky byly známé pod názvem Dandroids, jejich autorem byl tehdejší vedoucí oddělení vztahů s vývojáři Androidu Dan Morrill.

Dandroids

Příchod na scénu a první změny (2007 – 2014)

V roce 2007 spatřil světlo světa bugdroid – hravá postavička v zelené barvě, doplňující hlavní logo Androidu. „Protože operační systém Android byl prvním otevřeným systémem svého druhu, vznikl nápad vytvořit logo s otevřeným zdrojovým kódem, které bylo uvolněno pro komunitu vývojářů bez pravidelných pokynů pro tvorbu značky,“ komentuje bugrdoida jeho tvůrkyně.

Od svého vzniku byl bugdroid komunitou pochopitelně značně upravován, objevoval se v nejrůznějších barvách a nosil tisíce různých oblečků. K menší aktualizaci maskota bugdroid došlo v roce 2014, kdy Google změnil zelenou barvu maskota spolu s novým logem Androidu. Tvar a styl bugdroida zůstal nicméně stejný.

Nové rozměry (2019 – 2023)

S příchodem Androidu 10 se Bugdroid dočkal o něco výrazněji zeleného vzhledu. Oči byly sníženy a hlava více zakulacena, protože maskot byl začleněn do loga s nápisem Android. Uplynuly čtyři roky, než se bugdroid dočkal další proměny. Google uvedl, že přinesla mnohem více charakteru a proměnila bugdroida v hravého – i když stále němého – maskota, který tentokrát získal třetí rozměr. Maskot ožil díky pružným tykadlům, pohyblivým rukám a nohám a schopnosti měnit svůj tvar tak, jak to Google uzná za vhodné.

Samostatnou kapitolou jsou pak sošky bugdroida, které se nachází na různých místech Google kampusu. Jejich stylizace odpovídá názvům jednotlivých verzí operačního systému Android – najdete zde tedy KitKat bugdroida, Oreo bugdroida, bugdroida hlavou dolů a řadu dalších.

Dnes nejčtenější

.