Nejdříve to byly Garmin Venu 3, nedávno k nim přibyly i Garmin vívoactive 5. Oba tyto modely dostaly vylepšené sledování Body Battery, s čímž se váže i pro mnohé nejužitečnější novinka, kterou Garmin do svých hodinek za poslední roky implementovat – funkce Detekce zdřímnutí.
Jak je u Garminu trendem, nejdříve danou funkci představí nový model, až poté se začne rozšiřovat do těch dalších příchozích a zpětně alespoň do vrcholných modelů. Zdřímnutí tedy zatím detekují jen novinky v podobě Garmin Venu 3 a Garmin vívoactive 5, je ale pravděpodobné, že se formou aktualizace systému dostane alespoň do Fénixů, Epixů a vrcholných Forerunnerů.
Detekce zdřímnutí
Zdřímnutí jednoduše označuje krátký denní spánek. Ten si podle Garminu ostatně dopřeje až třetina dospělých jednou týdně. Ideální jeho načasování pak může poskytnout celou řadu benefitů, a to samozřejmě od zlepšení pozornosti po snížení únavy, zlepší náladu a podpoří paměť. Jeho detekce ve zmíněných a budoucích Garminech, která proběhne automaticky, vám pak poskytne informace o tom, jak se vaše vlastní spánkové zvyklosti projevují ve vašem životním stylu.
Ostatně nový spánkový poradce efekt zdřímnutí také zohledňuje při výpočtu potřeby následujícího nočního spánku. Hodinky vás tak nemusí informovat jen o tom, jak jste spali předešlou noc, ale jak byste měli spát i tu budoucí. Samozřejmě je k tomu započítána i vaše tréninková zátěž a noční VST. Spánkový průvodce vám tak předloží tipy zahrnující různá témata, například optimální dobu nebo ostatně i délku spánku, aby bylo vaše zdřímnutí co nejpřínosnější. Pokud si navíc do kalendáře zapíšete svou cestu, která vede přes překročení časových pásem, poradce vám pomůže se spánkovou přípravou a řešením příznaků jet lagu.
Jak se rozpozná zdřímnutí?
Ideální zdřímnutí by nemělo přesáhnout tři hodiny, a to ani včetně chvil, kdy jste vzhůru. Pokud usnete na dobu delší, než jsou právě tři hodiny, už to není považováno za zdřímnutí, ale za klasický spánek. Zdřímnutí by také mělo proběhnout mimo vaši běžnou dobu spánku. To znamená, že byste měli usnout nejdříve hodinu po probuzení a minimálně hodinu před tím, než usínáte běžně. Největší efekt má zde takový spánek, který je kratší než třicet minut. Zdřímnutí mezi deseti a dvaceti minutami stačí na zlepšení výkonu, naopak spánek delší než půl hodiny většinou naruší běžné spánkové zvyklosti.
Během zdřímnutí se však nesledují fáze spánku (lehký, hluboký, REM). Při krátkém zdřímnutí je totiž velice málo pravděpodobné, že spánek přejde do fáze hlubokého nebo REM. Obecně se většina zdřímnutí odehrává jen ve fázi lehkého spánku, proto ani několik zdřímnutí za sebou nemá stejný regenerativní přínos jako celonoční, víceméně nepřerušovaný spánek.
Protože Garmin vydal velkou aktualizaci pro vrcholné modely na začátku září, dá se očekávat, že beta aktualizace pro Fénixy, Epixy a Forerunnery přijde do konce října. Ostrá aktualizace pro širokou veřejnost by mohla být dostupná během listopadu.