Zavřít reklamu

Čeká nás silný podzim. Své novinky chystá Apple, Google i třeba Xiaomi, Samsung by nám měl ukázat nové modely z řady FE. I proto se hodí nezapomínat na to, co se ve světě technologií ne vždy úplně povedlo. Přešlapy se nevyhýbají nikomu, ani Applu, ani Samsungu nebo Googlu.

Google Glass

Psal se rok 2012 a zdálo se, že to bude rok inovativních průlomů. Instagram právě debutoval v systému Android a Nokia představila model 808 PureView s neuvěřitelným 41Mpx fotoaparátem. Google rozhodně neměl v plánu zůstat pozadu, a představil své brýle pro rozšířenou realitu. Zařízení vypadalo více než slibně, na trhu se ale objevilo příliš brzy a za příliš velké peníze. Nakonec, poté co mnoho veřejných míst gadget zcela zakázalo, jej Google v roce 2015 stáhl z trhu.

Apple Newton MessagePad

Kromě superúspěšných iPhonů, iPadů a Maců přinesla společnost Apple několik největších propadáků všech dob. Přestože se však jednalo o neúspěchy, mnohé z nich nakonec vydláždily cestu úspěšným produktům a dokonce celým průmyslovým odvětvím. Asi nejvýznamnějším z nich byl MessagePad. Tento pokročilý PDA byl možná na svou dobu až příliš pokročilý, zároveň ale nabízel funkci rozpoznání rukopisu, která byla podle kritiků nedostatečná. Apple svůj MessagePad definitivně pohřbil po návratu Steva Jobse v druhé polovině 90. let.

Windows Vista

Uvedení operačního systému Windows na trh nebylo vždy velkým hitem. Windows 8, Windows 10, a dokonce i Windows 11 se setkaly s kritikou. Snad nejdramatičtějším neúspěchem v řadě desktopových operačních systémů společnosti Microsoft však byl systém Windows Vista. Systém Vista, který měl nahradit vynikající, ale stárnoucí systém Windows XP, měl přinejmenším raketový start. V prvních recenzích byl operační systém kritizován za to, že je zbytečně těžký a nekompatibilní s mnoha aplikacemi a hardwarovými zařízeními. Vizuální přepracování s novým stylem Aero Glass vypadalo skvěle, ale ukázalo se, že pro běžného uživatele je náročné na systémové prostředky. Přestože systém Windows Vista v mnoha ohledech selhal, položil základy mnoha bezpečnostních a vizuálních funkcí, které byly v systému Windows 7 a pozdějších verzích vylepšeny.

Microsoft Zune

Trh s přenosnými přehrávači MP3 definoval iPod od Applu. Přestože byl uveden na trh v roce 2001, tedy tři roky po MPManu F10 (prvním přenosném digitálním audio přehrávači), stal se obrovským úspěchem, který toto odvětví potřebovalo. Společnost Microsoft vstoupila do ringu s modelem Zune v roce 2006, ale v té době už Apple vydal pět generací iPodu Classic, nemluvě o modelech Shuffle a Nano. V době, kdy byl Zune uveden na trh, si již Apple upevnil své místo na trhu a vytvořil kulturní ikonu. Microsoft musel nabídnout něco skutečně dechberoucího, aby odlákal své publikum od nyní téměř dokonalého audio přehrávače Apple. Zune však nabídl objemný, hnědě zbarvený hudební přehrávač, který byl v ostrém kontrastu s minimalistickou estetikou iPodu. V roce 2011 byl Zune po třech generacích produktu ukončen.

BlackBerry Storm

Společnost BlackBerry, kdysi titán v oboru, nyní prakticky absentuje na trhu s chytrými telefony, kterému kdysi vládla. Krátce po uvedení iPhonu na trh v roce 2007 uvedla společnost BlackBerry svůj vůbec první chytrý telefon s dotykovým displejem, BlackBerry Storm. Nejenže se odklonil od oblíbených možností s fyzickou klávesnicí, ale také debutoval s novým, ale problematickým dotykovým displejem nazvaným SurePress. Řečeno s klasikem – nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré. Psaní na této obrazovce bylo bolestivě pomalé a věrným uživatelům BlackBerry se velmi stýskalo po bleskovém psaní, na které byli zvyklí na firemních klávesnicích. Storm musel konkurovat nejen iPhonu, ale také rychle rostoucí armádě smartphonů se systémem Android, na kterou zkrátka již nestačil.

iTunes Ping

V historii společnosti Apple byste našli i selhání v oblasti softwaru. Jedním z těchto méně známých selhání je iTunes Ping, sociální síť zaměřená na hudbu v rámci iTunes. Služba Ping byla spuštěna v roce 2010 jako způsob sledování přátel a oblíbených umělců v rámci platformy iTunes, ale právě zde začaly problémy. Za prvé, celý sociální aspekt služby Ping byl omezen na sdílení recenzí, nákupů a dalších základních aktualizací. A neexistovala žádná integrace s Facebookem, v té době nejpopulárnější sociální sítí. K očekávanému zapojení nedošlo ani ze strany umělců, a Ping tak byl odsouzen k postupnému zániku.

Nokia N-Gage

Kdysi dávno finská společnost Nokia neustále posunovala hranice možností telefonů. Jedním z těchto odvážných pokusů byl herní telefon Nokia N-Gage. Tento projekt byl tak ambiciózní, jak jen to šlo. Společnost Nokia se spojila s vydavateli videoher, prodejci her a dalšími hráči v kampani za několik milionů dolarů ve snaze konkurovat stále populárnějšímu Game Boyi a vytvořit nový trh. Telefon sice nabízel řadu pokrokových vylepšení, nakonec se ale neukázal jako příliš uživatelsky přívětivý.

Nintendo Virtual Boy

Virtual Boy, uvedený na trh v roce 1995, byla těžkopádná herní konzole se stereoskopickým 3D displejem. Vyžadovala, aby si uživatel při hraní hry opřel hlavu o plošinu a celou dobu zíral na monochromatickou červenou obrazovku. Tento displej byl pro mnoho hráčů příčinou nepohodlí a únavy očí, což zmařilo účel pohlcujícího herního zážitku. Knihovna her pro Virtual Boy byla navíc poměrně chudá. Pro 3D konzoli bylo vyvinuto pouze 22 her a mnoho dalších bylo zrušeno krátce po ohlášení. Nintendo spěchalo s uvedením Virtual Boye na trh, aby se mohlo soustředit na vývoj Nintenda 64, což pravděpodobně ovlivnilo rozhodnutí společnosti uvést Virtual Boy v nedokončeném stavu.

HP TouchPad

Trh s tablety má zajímavou historii. Ve světě, kterému dominují iPady a který v posledních letech zaplnily slušné tablety s Androidem, je těžké vzpomenout si na HP TouchPad. V roce 2011, několik měsíců po uvedení iPadu 2, se společnost HP rozhodla učinit řadu pochybných rozhodnutí pro svůj vůbec první tablet. HP TouchPad stál stejně jako iPad, disponoval podstatně horším displejem, běžel na novém operačním systému bez podpory populárních aplikací třetích stran, a dodával se v levném plastovém těle. Toto stačilo, aby byl HP TouchPad navzdory hezké myšlence odsouzen k zániku.

Galaxy Note 7

V létě roku 2016 společnost Samsung doslova rozpálila svět chytrých telefonů svým modelem Galaxy Note 7. Necelý měsíc po uvedení na trh explodovalo více než 30 telefonů, což přimělo společnost Samsung a americkou Komisi pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC) k oficiálnímu stažení z trhu a příslibu výměny. Tragédie se stala hned dvakrát, protože i náhradní telefony začaly hořet. Dopravci a prodejci začali vydávat bezplatné vratky pro všechny Note 7, FAA oficiálně zakázala jejich používání při letech a pověst společnosti Samsung byla dočasně ohrožena.

Dnes nejčtenější

.