Zavřít reklamu

V dobách před sofistikovanými fotoaparáty se širokoúhlými objektivy, periskopickými teleobjektivy a dalšími high-tech vychytávkami uměly smartphony „pouze“ digitálně zaostřovat, a to navíc často s nevalným výsledkem vinou malých snímačů s nízkým rozlišením. Minimálně jeden z tehdejších modelů ale přece jenom v jistém směru vynikal nad ostatními.

Jednalo se o Samsung Galaxy S4, u kterého výrobce zvolil klasický přístup k ostření – objektiv, který může měnit svou ohniskovou vzdálenost. Při pohledu zezadu bylo toto zařízení téměř nemožné odlišit od typického fotoaparátu typu „namiř a foť“, pohled zepředu nenechal nikoho na pochybách o tom, že se jedná o inspiraci Galaxy S4 mini. S4 rozhodně nebyl prvním křížencem telefonu a fotoaparátu, dokonce ani prvním od Samsungu. V roce 2009 byl vydán model W880 AMOLED 12M – 3G telefon s 12MPx fotoaparátem na zadní straně, doplněným optikou s 3x zoomem a xenonovým bleskem. V roce 2012 pak Samsung odhalil Galaxy Camera s operačním systémem Android, ovšem bez funkcí telefonu.

Model S4 zoom z poloviny roku 2013 byl však jedním z prvních hybridů telefonu a fotoaparátu s operačním systémem Android. Moderní sociální sítě byly tehdy ještě v plenkách (zejména v mobilních telefonech), ale výhoda spojení vynikající kvality obrazu (a možností zoomu) fotoaparátu typu „zaostři a foť“ s výběrem aplikací chytrého telefonu byla velmi slibná. Objektiv smartphonu se mohl pohybovat v rozmezí od 24 mm do 240 mm, což odpovídá 10x optickému zoomu. Jednalo se navíc o plynulý přechod – na rozdíl od moderních teleobjektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností, které mezi jednotlivými úrovněmi zoomu přeskakují a pro mezistupně používají digitální zoom.

Právě tato funkce dala telefonu jeho jméno. Galaxy S4 zoom byl vybaven 16MPx snímačem, a jeho fotoaparát také těžil z optické stabilizace obrazu, která v té době téměř neexistovala. Uživatelé mohli nastavit hned dva různé stupně clony objektivu a ovládat rychlost závěrky, citlivost ISO a některé další parametry, k dispozici byl ale samozřejmě také automatický režim. Galaxy S4 Zoom nabízel také možnost připojení přes Wi-Fi a ovládání fotoaparátu z jiného telefonu.

Galaxy S4 Zoom se v mnohém podobal modelu Galaxy S4 mini. Byl vybaven 4,3″ Super AMOLED displejem s rozlišením 540 x 960 pixelů, osazen byl ale dvoujádrovým procesorem Cortex-A9, o přísun energie se starala baterie s kapacitou 2330 mAh. Bohužel, zařízení bylo přece jen tllusté a těžké, což pravděpodobně způsobilo jeho neúspěch. Objektivy se následně spíše zmenšovaly a zdokonalovaly, proto aktuálně nemá podobné řešení vlastně smysl. Je ale zajímavé vidět, že Samsung dokázal „narvat“ 10x přiblížení do smartphonu již v roce 2013. Vzpomínáte na Samsung Galaxy S4 Zoom a chtěli byste takové zařízení i dnes?

Aktuální novinky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.