Pokud jste doufali, že se Samsung urve ze řetězu a ukáže nám o poznání odvážnější skládací zařízení páté generace, bylo vaše zklamání nevyhnutelné. Galaxy Z Fold5 a Galaxy Z Flip5 se drží osvědčeného konceptu, i když je pravda, že i s ohledem na nejinovativnější oblast vývoje v celém mobilním odvětví, to je trochu nuda.
Kromě větší vnější obrazovky na Flipu, ploššího pantu, novým barvám a následně vlastně už jen vnitřním vylepšením hardwaru byste měli problém rozeznat tyto novinky od jejich předchůdců. Evoluce je postupná a trvá roky. Mohli byste se vrátit klidně o dvě a možná i tři generace zpět a stále se snažit najít ten přesvědčivý důvod, proč zrovna upgradovat na nový model. Pomalé tempo inovací je zde vesměs podobné iPhonu – což je pro začínající tvarový faktor v tomto odvětví docela smutné.
Kde je konkurence?
Když se podíváme nazpět, tak Samsung v průběhu minulých let hodně riskoval a většinou mu to vyšlo. Řada Note a pero S Pen našly domov mezi těmi nejnáročnějšími uživateli, zatímco displej Note Edge z roku 2014 pomohl nastartovat dlouhotrvající trend zakřivených panelů. Řada Galaxy S prošla několika dobře přijatými přepracováními, od průlomových S2 a S3 po rafinovanější modely S6, S8 až po moderní modely. Dokonce i původní Z Fold byl hodně velkým riskem, který sice trpěl mnoha nedokonalostmi, ale ty se postupně dokázaly odladit a nyní zde máme skutečně skvělé zařízení.
Samsung rozhodně nespí na vavřínech, jen úplně neopravuje, co není rozbité, protože ho zas tak nikam nic vlastně netlačí. Na trhu je totiž pořád málo alternativ, které by přinášely inženýrům Samsungu bezesné noci. Pixel Fold od Googlu se může snažit, ale jeho omezená distribuce je problém stejný, kterým trpí celá čínská produkce. Snad jen Motorola vystrkuje růžky, to ale velice pomalu a jen s véčkovým form factorem. Huawei pak nemá 5G ani služby Googlu.
Jednoduše z toho vychází, že Samsung je pořád ve světě ohebných telefonů nejlepší volbou, kdy ale výrobce nikam nic netlačí. I kdyby chtěl a mohl nabídnout ekvivalent cenově dostupného Galaxy Z Foldu FE, aby podpořil masové rozšíření, proč by přestal upřednostňovat vyšší ziskové marže u svého současného špičkového portfolia? Je to jako s iPhony, kdy nemá Apple důvod zlevňovat, když jdou jeho telefony na dračku. I když ty svou konkurenci jistě mají, Apple si jede to své a doprava či doleva příliš nehledí. iOS totiž mají jen iPhony, na což výrobce také do jisté míry spoléhá a dělá tím tak iPhony exkluzivní.
Je to drahá sranda
U skládaček je problém v tom, že jsou s nimi spojeny stále příliš vysoké náklady na hardware a vývoj. Displeje a panty nejsou levné a jsou pravděpodobně hlavními důvody, proč ještě nevidíme, že by někdo tlačil na Samsung nejen s ohledem na cenu výsledného telefonu. A to nemluvě o chaotických aplikacích pro velké a malé displeje, které by si zasloužily více péče. Právě to je ta věc, u které si v případě Applu můžeme být jistí, že bude dotažená k dokonalosti, pokud tedy někdy nějakou skládačku společnost vůbec představí. Jednoduše řečeno: Zajistit bezproblémové fungování skládacích zařízení není snadné, takže bychom neměli očekávat, že jejich ceny v dohledné době nějak klesnou. Jedinou možností je využít předprodejních akcí, nebo sáhnout po starší generaci.
- V rámci předobjednávek získáte službu Samsung Care+, výkupní bonus 5 000 Kč a vyšší kapacitu pořídíte za cenu té nižší – u Mobil Pohotovosti stačí v košíku zadat kód „dvojnasobnapamet“. Na mp.cz můžete navíc využít splátky bez jakéhokoli navýšení, a to i v případě, pokud vyměníte starý telefon právě za novinku od Samsungu. Svoji cenu si spočítáte na mp.cz/samsung-novinky.