Androidové smartphony se za posledních několik let z hlediska výkonu znatelně zlepšily a je velmi nepravděpodobné, že by se jejich uživatelé při běžném používání setkávali s častým zadrháváním a zpožděnými reakcemi, a to i na levných modelech. Pokud však svůj smartphone používáte déle než několik let, všimnete si, že se časem zpomaluje. To bude zejména patrné na zařízeních nižší třídy, protože ta nejsou navržena tak, aby byla připravena na delší budoucnost. I když problém s pomalým telefonem můžete snadno vyřešit upgradem na nový, existuje několik způsobů, jak získat lepší uživatelský zážitek bez nutnosti utrácet peníze. Pokud se na vašem telefonu s Androidem začíná podepisovat věk, zde je několik tipů, které vám pomohou jej trochu „nakopnout“.
Odinstalujte nepoužívané aplikace
I když většina z nás na svá zařízení často instaluje nové aplikace, mnoho uživatelů se nesnaží odinstalovat ty aplikace, které již nepoužívají či používají jen velmi málo. Tyto aplikace mohou nepříznivě ovlivnit výkon vašeho zařízení, protože mohou běžet na pozadí a zabírat cenné systémové prostředky, které by mohla lépe využít aplikace, kterou skutečně používáte. Doporučujeme tedy každých pár měsíců telefon vyčistit odebráním (nebo vypnutím) aplikací, které nepoužíváte často.
Kromě toho byste měli ze svého zařízení odebrat antivirové aplikace a aplikace pro správu úloh. Pokud používáte ke stahování aplikací jen obchod Google Play, jeho bezpečnostní funkce Google Play Protect je pro váš telefon více než dostatečnou ochranou. Samostatnou antivirovou aplikaci nepotřebujete, pokud nemáte staré zařízení bez podpory této funkce a často neinstalujete aplikace ze zdrojů třetích stran. Nepotřebujete ani aplikace pro vypínání „appek“ na pozadí (takzvané task killery), protože i starší verze Androidu jsou v této oblasti dostatečně efektivní.
Ulevte domovské obrazovce
Pokud používáte opravdu starý androidový telefon, živé tapety a příliš mnoho widgetů mohou brzdit jeho výkon. Na moderním a relativně výkonném smartphonu živé tapety či widgety výkon nesnižují, na starším však ano, a to ne úplně zanedbatelně. Jestli tedy používáte živou tapetu, vyměňte ji za statickou (v galerii níže najdete pár těch aktuálně tematických). V případě widgetů si nechte jen ty, které používáte nejčastěji.
Pravidelně restartujte telefon
Když restartujete svůj telefon, vymažou se dříve spuštěné aplikace a procesy na pozadí. Tím byste mohli získat mírné zvýšení výkonu, nejedná se však o dlouhodobé řešení. Pokud se tedy váš smartphone začne opět zpomalovat, měli byste jej znovu restartovat.
Používejte odlehčené varianty aplikací
Zvýšit výkon svého starého telefonu můžete také tím, že na něj budete instalovat odlehčené (neboli Lite) verze aplikací či aplikace navržené pro operační systém Android Go. Tyto aplikace nabízejí velké společnosti jako Google, Facebook nebo Microsoft. Najdete je v obchodě Google Play.
Použijte vývojářské možnosti k urychlení animací
Android má mnoho animací uživatelského rozhraní, které jsou oku lahodící, mohou však váš telefon zpomalovat. Tyto animace můžete naštěstí zrychlit nebo vypnout, a to prostřednictvím vývojářských možností. Ty však musíte ve svém telefonu nejprve povolit. Učiníte tak následujícím způsobem:
- Jděte do Nastavení.
- Klepněte na možnost O telefonu.
- Klepněte na „Informace o softwaru“.
- Klepejte na možnost Číslo sestavení (u telefonů Galaxy je to sedmkrát), dokud se nezobrazí zpráva „Vývojářský režim byl zapnut“.
Nyní v menu Vývojářské možnosti najděte tři nastavení související s animacemi, konkrétně Měřítko animace okna, Měřítko animace přeměny a Měřítko délky animace. Ve výchozím nastavení. Nyní u každé možnosti změňte výchozí nastavení 1x na 0,5x.
Instalujte aktualizace
Řada uživatelů se nijak zvlášť nezajímá o aktualizace softwaru, takže je na svém telefonu neinstalují. To je však chyba, protože softwarové updaty přinášejí vylepšení výkonu, opravy chyb i nové funkce spolu s novými funkcemi. Dostupnost nových aktualizací, ať už bezpečnostních, nebo systémových, si můžete (na smartphonu Galaxy) zkontrolovat navigací do Nastavení→Aktualizace softwaru→Stáhnout a instalovat.
Koupit si nový
👍️😄️
Pěkné kraviny.
1) Odeberte task killery (správce úloh), android se o běžící úlohy umí postarat sám.
X
Restartujte mobil, abyste aspoň občas povypínali tu spoustu nesmyslů, která zbytečně běží na pozadí a zpomaluje mobil.
To si autor nezapamatoval bod 1, než dopsal bod 3? Anebo ty tipy celé někde zkopíroval a ani si to před z veřejněním nepřečetl?
2) Ne, aktualizace nezvyšují výkon aplikací. Fakt ne. Jediné, co aktualizace na starých mobilech zrychlí, je jejich cesta do popelnice.
Správná rada je přesně opačná: pokud chcete zachovat výkon starých strojů, zakažte automatické aktualizace aplikací i systému a aktualizujte jen to, co opravdu musíte. A předtím si ještě vždy radši zazálohujte starší verzi apky.