Kde jsou ty časy, kdy jsme v roce 2017 mohli na oficiálním twitterovém účtu Netflixu číst příspěvek: „Láska je sdílení hesla.“ Tehdy poměrně neohroženému hráči na poli streamování nevadilo, že uživatelé sdílejí hesla s ostatními, čímž se množství lidí vyhnulo placení za službu, ale přesto si mohli užívat nabízený obsah. Ano, ta doba je nenávratně pryč a čeká nás ostrá realita.
Definitivní změnu přinesl letošní rok. Ve snaze zvýšit počet předplatitelů začala společnost vyvíjet tlak na sdílení hesel. Netflix zavedl poměrně přísná pravidla a omezení pro používání účtu mimo domov a nyní, když se prach usadil, máme důkaz, že tento plán gigantovi vyšel. Přes očekávané negativní reakce k odlivu předplatitelů nedošlo, právě naopak. Počet těch platících prudce vzrostl hned poté, co Netflix novou politiku zavedl, jak informoval The Wall Street Journal.
V rozmezí 25. až 28. května, tedy krátce poté, co Netflix začal uživatele ve Spojených státech informovat o nových omezeních týkajících se sdílení hesel, zaznamenala služba více nových předplatitelů než v jakémkoli jiném čtyřdenním období od roku 2019, kdy analytická společnost Antenna začala tyto údaje na trhu předplatného sledovat.
Níže uvedený graf ukazuje, že počet nových předplatitelů v USA prudce vzrostl po období, kdy WHO vyhlásila pandemii COVID-19 a další vzestup množství platících zákazníků služby Netflix zaznamenal právě v souvislosti s omezením sdílení hesel. Kromě tohoto skokového nárůstu vzrostly akcie společnosti Netflix od 23. května přibližně o 13 %.
Netflix tedy potlačením sdílení hesel vlastně jen získal. Odměnou mu byl obrovský skok v počtu předplatitelů a dvouciferný růst akcií. To ovšem předznamenává, že bychom se podobných kroků mohli dočkat i ze strany dalších hráčů na trhu. A to pro naše peněženky není nijak pozitivní zpráva.
Není pochyb o tom, že stejný problém se sdílením hesel jako Netflix mají i další služby nabízející video obsah, hudbu nebo hry. Tyto společnosti pravděpodobně vyčkávaly v očekávání, jak to dopadne u Netflixu. Opravdu by se uživatelé, jak zaznívalo, vzbouřili a zrušili by své předplatné Netflixu? Způsobí negativní odezva pokles akcií? Nyní, kdy se ukázalo, že je odpověď na obě tyto otázky „ne“, mohou i další subjekty pokračovat ve svých vlastních plánech na řešení sdílení přístupů a předpokládat, že dosáhnou podobných výsledků.
Kdo ví jestli nekecají, aby oblbnuli lidi falešnýma statistikama. Vždyť je na netflixu čím dál větší prdlajs. Samé Čínské, japonské, korejské, polské, francouzské a španělské blbosti. Nic zajímavého. Netflix šel s kvalitou hodně, ale hodně dolů. Teď zkouší co lidi ještě zvládnou vydržet. Příště půjde beztak cena nahoru, když si podle statistiky přičichli k většímu zisku Můj názor. Každý nemusí mít stejný.
Nejsou to ale statistiky Netflixu, takže není důvod, aby mu třetí strany nějak nadržovaly. Jinak s obsahem souhlas, nicméně evidentně to táhne určité skupiny diváků skutečně zajímá a naše malá zemička s tím nic nenadělá. Pro nás se tam obsah netvoří.
Po první hlasce na tv zrušeno obsah je k mání i jinak a zadarmo a to neříkám o třeba chybějícím zvuku i když je tento k filmu na jiné platformě k mání