Zavřít reklamu

Samsung si již řadu let pohrává s myšlenkou výroby polovodičových baterií. Zdá se, že pokrok v této oblasti byl pomalejší než vývoj technologií ohebných displejů. Nová zpráva z Jižní Koreje však říká, že korejský obr dělá ve vývoji polovodičových baterií významné pokroky a že dvě z jeho divizí budou zodpovědné za výrobu této technologie pro různé segmenty trhu.

Podle korejského webu The Elec se divize Samsung Electro-Mechanics připravuje na výzkum a vývoj polovodičových baterií na bázi oxidu pro segment IT. To znamená, že by mohla pracovat na napájení budoucích mobilních zařízení touto revoluční technologií baterií. Další divize korejského giganta, Samsung SDI, se pak má zaměřit na vývoj polovodičových baterií se sulfidovými elektrolyty pro segment elektromobilů.

I když to vypadá, že přijít na to, jak spolehlivě a efektivně vyrábět polovodičové baterie, je obrovskou výzvou, tato technologie má řadu výhod. Jednou z těch nejdůležitějších je to, že polovodičové baterie ukládají více energie než dnes používané lithium-iontové baterie. Druhou zásadní výhodou je to, že polovodičové baterie při proděravění nevzplanou, takže jsou mnohem bezpečnější než baterie na bázi lithia.

Díky druhé zmíněné výhodě jsou polovodičové baterie žádané zejména výrobci elektromobilů, jelikož li-ion baterie, jež se mohou při nárazu vznítit, představují pro tyto vozy jeden z největších bezpečnostních problémů. Z tohoto technologického pokroku by však těžil i IT trh, protože by díky němu byly smartphony a tablety bezpečnější a odolnější. Samsung není jedinou technologickou společností, která se na tomto poli angažuje. Začátkem letošního roku čínský gigant Xiaomi přišel s oznámením, že vyvinul funkční prototyp smartphonu, který napájí polovodičová baterie. Kromě několika střípků z dokumentace toho však tehdy moc neodhalil.

I když i Samsung na této technologii pracuje již mnoho let, zatím se nezdá, že ani on, ani Xiaomi či někdo jiný by byl připraven na sériovou výrobu polovodičových baterií. Podle všeho je však v této oblasti nejdál korejský kolos, protože na této technologii pracuje minimálně od roku 2013. Již v tomto roce ji předvedl v raných fázích vývoje a vyzdvihl její výhody.

Dnes nejčtenější

.