Messenger je jednou z nejlepších dostupných aplikací pro posílání zpráv. Pro uživatele Facebooku je to fakticky první volba, jak zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou či kolegy z práce. I když je plná různých funkcí, není úplně dokonalá. Zde je 5 nejčastějších problémů s ní a jejich řešení.
Nemohu se přihlásit k Messengeru
Problém s přihlášením se do Messengeru patří k těm nejčastějším. Pokud jej máte i vy, vyzkoušejte následující triky:
- Zkontrolujte svou e-mailovou adresu a heslo na Facebooku. Klepněte na tlačítko oka a podívejte se na heslo.
- Pokud jste heslo ke svému účtu na Facebooku zapomněli, místo hádání je jednoduše resetujte. Klepněte na možnost Zapomenuté heslo ve spodní části obrazovky a použijte svůj e-mail nebo telefonní číslo k dokončení procesu resetování hesla. Jakmile do svého účtu přidáte silné heslo, uložte jej do některého z populárních správců hesel, jako je Bitwarden, Password Depot for Android nebo PasswdSafe, abyste tuto situaci v budoucnu nemuseli řešit znovu.
- Aktualizujte Messenger. Problémy s ověřením účtu může způsobit zastaralá verze Messengeru. Meta pro něj pravidelně vydává aktualizace, které do něj přidávají nové funkce a opravují chyby. Podívejte se do obchodu Google Play a zkontrolujte, jestli je pro něj k dispozici nová verze.
Neodesílají se zprávy
Dalším problémem, na který můžete při používání Messengeru narazit, je ten úplně nejzákladnější – nejdou odesílat zprávy. V takovém případě zkuste tyto možnosti:
- Zkontrolujte, jestli v telefonu máte aktivní připojení k internetu. Můžete také zkusit resetovat nastavení sítě a opravit tak běžné závady. Pokud problém přetrvává, zapněte a vypněte režim Letadlo.
- Vypněte v Messengeru režim Úspory dat. To provedete tak, že klepnete na hamburger menu vlevo nahoře, poté na ozubené kolečko napravo od vašeho jména a následně na možnost Úspora dat, kde vypnete příslušný přepínač.
- Zkontrolujte stav Messengeru (případně ostatních aplikací společnosti Meta). Další příčinou nemožnosti odesílat zprávy může být výpadek serverů společnosti Meta. Navštivte web Downdetector, vyhledejte Messenger a zjistěte, zda k výpadku skutečně došlo.
Chybějící kontakty
Když v Messengeru někoho hledáte, Facebook se tuto osobu pokusí najít v seznamu přátel, v seznamu společných přátel a na Instagramu. Pokud ji nemůžete najít, může to být z následujících důvodů:
- Osoba si vás na Facebooku zablokovala.
- Facebook zablokoval její účet.
- Osoba si účet smazala nebo vypnula.
Messenger padá
Má Messenger na vašem telefonu problémy s padáním? Pokud ano, zkuste níže uvedené triky:
- Restartujte aplikaci. Messenger může padat kvůli nedostatečné operační paměti. Zavřete ostatní aplikace v telefonu a aplikaci restartujte.
- Aplikaci vynuceně zastavte. To provedete otevřením Nastavení→Aplikace, vyhledáním Messengeru a klepnutím na možnost Vynucené zastavení. Poté aplikaci znovu otevřete.
- Vymažte mezipaměť. Příčinou padání Messengeru může být také poškozená mezipaměť. Vymažete ji navigací do Nastavení→Aplikace, vyhledáním Messengeru, vybráním položky Úložiště a klepnutím na možnost Vymazat paměť vpravo dole.
Nefungují notifikace
Nedostáváte z Messengeru notifikace? Potom je máte nejspíše vypnuté. Jděte opět do nabídky Informace o aplikaci pro Messenger, klepněte na položku Oznámení a zapněte přepínač Povolit oznámení. Kromě toho byste měli vypnout režim Nerušit, pokud jej máte zapnutý.
Co ve svém okolí pozoruji, nejčastěji problém je, že nevyskakuje oznámení o nové zprávě, prostě ta bublina se neukáže. Když otevřete Messenger tak se vám u kontaktu tučné ukáže nové zpráva, ale dokud to neotevřete, nevíte že vám někdo psal.
Největší problém: nejsem na Messu ani na FB a přesto mi svítí zelena tečka. A to hodně dlouho. Na WhatsApp se to nestává.
Já si zprávu od kámošů přečtu, oni ode mě ne, v čem může být problém?