Zavřít reklamu

O umělé inteligenci se v poslední době mluví opravdu hodně. Nyní její vliv zasahuje i YouTube. Pokud patříte mezi příznivce výukových videí na této platformě, stojí za to být obezřetní. Kyberzločinci je využívají, aby přiměli diváky ke stažení malwaru.

Obzvláště stojí za to vyhnout se videím, která slibují, že vás naučí, jak zdarma stáhnout verze placeného softwaru, jako je Photoshop, Premiere Pro, AutoCAD a další licencované produkty. Četnost podobných hrozeb zaznamenala nárůst až o 300 %, uvádí společnost CloudSEK, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost AI.

Autoři hrozeb používají nástroje jako Synthesia a D-ID k vytváření avatarů generovaných umělou inteligencí. Díky tomu mohou disponovat tvářemi, které na sledující působí známým a důvěryhodným dojmem. Dotyčná videa YouTube jsou většinou založena na záznamu obrazovky nebo obsahují zvukový návod s popisem postupu, jak stáhnout a nainstalovat cracknutý software.

Tvůrci nabádají ke kliknutí na odkaz v popisu videa, ten však namísto Photoshopu směřuje na malware infostealer jako Vidar, RedLine a Raccoon. Pokud tedy třeba i omylem na odkaz v popisu kliknete, může to skončit stažením softwaru, který cílí na vaše hesla, informace o kreditních kartách, čísla bankovních účtů a další důvěrná data.

Nelze než doporučit obecnou opatrnost, těmto kyberzločincům se totiž také daří nacházet způsoby, jak převzít kontrolu nad oblíbenými kanály YouTube. Ve snaze oslovit co nejvíce lidí se hackeři zaměřují na kanály majícími 100 tisíci a více odběratelů s cílem nahrát svá vlastní videa. I když je ve většině případů nahrané video nakonec odstraněno a původní vlastníci znovu získají přístup během několika hodin, pořád se jedná o znatelnou hrozbu.

Dnes nejčtenější

.