Zavřít reklamu

Zkusili jste vyfotografovat Měsíc několik let starým smartphonem? Jestli ano, pak víte, že výsledkem je jen bílá skvrna na obloze. To se změnilo s představením funkce 100x Space Zoom u telefonu Galaxy S20 Ultra, která umožňovala pořizovat dechberoucí fotky Měsíce. Podle všeho to nebyl pouze senzor fotoaparátu, který dokázal Měsíc zachytit v neuvěřitelných detailech, svůj díl na tom odvedla i umělá inteligence.

Samsung od té doby zlepšuje schopnost pořizovat snímky Měsíce s každou další „vlajkou“. Ta aktuálně nejvyšší, Galaxy S23 Ultra, odvádí zatím nejlepší práci. Podle korejského obra není u takových snímků „aplikováno žádné překrývání obrázků či texturové efekty“, což je z technického hlediska pravda, fotoaparátu nové Ultry však stále pomáhá AI a strojové učení.

Nové vlákno na sociální síti Reddit považuje takto zpracované snímky za „fake“, to je však velmi zavádějící tvrzení. Podstatou toho je, že Samsung spoléhá na umělou inteligenci a strojové učení, aby umožnil špičkovým telefonům Galaxy zachytit Měsíc v detailech, o kterým se nám ještě před pár lety nesnilo.

Samsung při focení Měsíce používá neuronovou síť, kterou vytrénoval pomocí bezpočtu jeho snímků, takže je schopna přidat do výsledné fotografie texturu a detaily, které senzor fotoaparátu nedokáže zachytit. Samsung se v minulosti zmínil o tom, že model AI, který používá, se učil na různých tvarech Měsíce, od úplňku po srpek, a to z fotografií, které lidé mohou vidět svýma očima. Není to tedy klamavý marketing, jak se zmíněné vlákno snaží naznačit. Mohl by Samsung uvádět přesnější technické informace? Určitě ano, na druhou stranu zkuste vtěsnat takovéto informace do reklamního spotu, který musí upoutat pozornost zákazníků během několika sekund.

Funkce 100x Space Zoom umožňuje fotit nejen Měsíc, ale například i vzdálený bod zájmu na silnici nebo informační tabuli, která je příliš daleko na to, aby ji vidělo lidské oko. 10x optické a 100x digitální přiblížení je u nové Ultry neskutečně účinné. Na softwarové zpracování fotek ve velkém spoléhají všechny smartphonové fotoaparáty. Pokud nefotografujete ve formátu RAW, což Samsung velmi usnadnil pomocí aplikace Expert RAW, snímky, které pořizujete telefonem, si zkrátka softwarově vypomáhají. K vylepšení fotek používají umělou inteligenci i fotoaparáty iPhonů a Pixelů, takže to opravdu není specialita Samsungu.

Dnes nejčtenější

.