Zavřít reklamu

Již několik let jsou mnohé z levnějších telefonů se systémem Android od společnosti Samsung vybaveny zadním fotoaparátem s více snímači. Většina z nich obvykle zahrnuje primární širokoúhlý a ultraširokoúhlý snímač, které jsou doplněny o makro a hloubkový snímač. S poslední řečeným bychom se ale mohli v nižších řadách už brzy rozloučit. A je to dobře.  

Snímač hloubky dělá přesně to, co říká jeho název – snímá hloubku scény. Díky tomu může zařízení na pořízené fotografie aplikovat efekt „bokeh“ neboli rozostření pozadí, takže výsledky vypadají, že byly pořízeny mnohem schopnějším zařízením. Telefony Galaxy Samsungu jsou ale obvykle vybaveny buď 2 nebo 5MPx snímačem, který je zde nyní vlastně už jen do počtu.

Přežitá technologie 

Minulý týden se objevily zvěsti, že se Samsung rozhodl vyřadit hloubkovou kameru z řady Galaxy A už pro rok 2023. Pokud se tato zvěst ukáže jako pravdivá, modely Galaxy A24, Galaxy A34 a Galaxy A54 by tak nebyly tímto hloubkovým senzorem vybaveny. Není přitom zcela jasné, zda společnost plánuje nahradit tento snímač jiným, nebo jej vyloženě zaříznout. Rozhodně bychom zde rádi ale viděli nějakou možnost přiblížení, čemuž nicméně zatím nic nenasvědčuje.

Senzory hloubky se již přežily. Umožnily sice telefonům Galaxy nabízet efekt rozostření pozadí na fotografiích pořízených i levnými telefony, ale k dosažení stejných výsledků tato zařízení podobný senzor vlastně nepotřebují. Software pro zpracování obrazu se totiž v průběhu let výrazně zlepšil. Nyní je schopný poskytnout vynikající rozostření pozadí na portrétních snímcích, aniž by se nějaký speciální snímač hloubky vůbec reálně potřeboval.

Sázka na software 

Právě software Samsungu to umí léta. Bylo to dokonce už v roce 2018, kdy dokázal duální přední fotoaparát modelu Galaxy A8 pořizovat fotografie s ideálním rozostřením pozadí, a to prakticky bez použití nějakého speciálního snímače hloubky. Ještě rok předtím umožňoval např. Galaxy Note 8 nastavit míru rozostření pozadí po pořízení snímku.

Poté, co s portrétovým efektem přišel Apple v jeho iPhonu 7 Plus v roce 2017, snaží se Samsung toto ve svém řešení stále vylepšovat. Vzhledem k tomu, že telefony střední třídy jsou nyní vybaveny mnohem výkonnějšími čipsety než před několika lety a hardwarové i softwarové technologie značně pokročily, neměl by být problém speciální senzor odstranit a pořád poskytovat stejně líbivé výsledky.

Za vším jsou peníze 

Řešení, které zvolili jiní výrobci, spočívá v začlenění procesu snímání hloubky do jiných fotoaparátů, například do teleobjektivů nebo ultraširokoúhlých objektivů (právě to dělá od samého začátku i Apple). Důvodem, proč Samsung odstraní snímač hloubky, nemusí být ale to, že by na jeho místo přidal něco jiného. Stačí mu pokračovat ve vylepšování ostatních snímačů, a možná ten hloubkový odstraní jen pro snížení nákladů.

Řada Galaxy A patří mezi nejprodávanější telefony, kdy se jich po celém světě prodávají desítky milionů kusů. Při tak obrovských počtech se úspora každého ušetřeného dolaru mnohonásobně vrací. Snižování nákladů je navíc pro Samsung hlavní oblastí, na kterou se zaměřuje už od doby, kdy byl její mobilní byznys reorganizován pod divizi MX. Stále více se také spoléhá na ODM zařízení, tedy telefony značky Samsung vyráběné čínskými partnery, kdy tím dosahuje především lepších marží u zařízení základní úrovně. Otázkou je, jak si s tím poradí PR. Jakmile nová generace přijde o jeden foťák, bude se muset reklama hodně ohánět tím, proč se tak stalo.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.