Zavřít reklamu

Samsung před několika týdny představil nový 200MPx fotosenzor ISOCELL HP3. Jedná se o snímač s vůbec nejmenší velikostí pixelů. Nyní se korejský technologický obr rozpovídal o jeho vývoji, a to prostřednictvím vývojářů z divize System LSI a Semiconductor R&D Center.

Obrazový snímač (či fotosenzor) je systémový polovodič, jenž převádí světlo, které vstupuje do zařízení prostřednictvím čočky fotoaparátu, na digitální signály. Obrazové snímače jsou zabudovány do všech elektronických produktů, které disponují fotoaparátem, například do digitálních fotoaparátů, notebooků, aut a samozřejmě i do smartphonů. ISOCELL HP3, který Samsung představil v červnu, je fotosenzor, který obsahuje 200 milionů pixelů s velikostí 0,56 mikronu (jde o nejmenší velikost pixelů v branži) v optickém formátu 1/1,4“.

„S menší velikostí jednotlivých pixelů je možné zmenšit fyzickou velikost snímače a modulu, což umožňuje též zmenšit velikost a šířku čočky,“ vysvětluje vývojář Myoungoh Ki z divize Samsungu System LSI. „To může eliminovat prvky, které narušují design zařízení, jako například vyčnívající fotoaparát, a také snížit spotřebu energie,“ dodal.

Zatímco menší pixely umožňují zařízení zeštíhlit, klíčové je zachovat kvalitu obrazu. ISOCELL HP3, vyvinutý pomocí nejmodernějších technologii, s o 12 % menší velikostí pixelů než první 200MPx fotosenzor Samsungu ISOCELL HP1, dokáže zmenšit povrchovou plochu fotoaparátu v mobilním zařízení až o 20 %. Navzdory menší velikosti pixelů byl ISOCELL HP3 vyvinut pomocí technologie, jež maximalizuje jejich plnou kapacitu jamek (FWC) a minimalizuje ztrátu citlivosti. Menší velikost pixelů je ideální pro vytváření menších, štíhlejších zařízení, může však mít za následek méně světla pronikajícího do zařízení či rušení mezi sousedními pixely. I s tím si však Samsung dokázal poradit a podle Kiho je to díky proprietárním technologickým možnostem korejského obra.

Samsungu se podařilo vytvořit fyzické stěny mezi pixely, které jsou tenčí a hlubší, pomocí technologie Full Depth deep trench isolation (DTI), která zaručuje vysoký výkon i při velikosti 0,56 mikronu. DTI vytváří mezi pixely izolovanou komponentu, která funguje jako izolovaná stěna a která zabraňuje ztrátě světla a zlepšuje výkon optiky. Vývojář Sungsoo Choi z divize Samsungu Semiconductor R&D Center tuto technologii přirovnává k budování tenké bariéry mezi různými místnostmi v budově. „Laicky řečeno, je to stejné, jako když se snažíte vytvořit tenčí stěnu mezi vaším pokojem a sousední místností, aniž byste ovlivnili úroveň zvukotěsnosti,“ vysvětlil.

Technologie Super Quad Phase Detection (QPD) umožňuje všem 200 milionům pixelů zaostřit zvýšením intenzity automatického zaostření pixelů na 100 %. QPD nabízí rychlejší a přesnější funkci autofokusu využitím jedné čočky přes čtyři pixely, což umožňuje měření všech fázových rozdílů levé, pravé, horní a spodní strany fotografovaného předmětu. Nejenže je automatické ostření přesnější i v noci, ale vysoké rozlišení je zachováno i při přiblížení. Aby se Samsung vypořádal s problémem nízké kvality obrazu v prostředí s horším osvětlením, využil inovativní pixelovou technologii. „Využili jsme vylepšenou verzi vlastní technologie Tetra2pixel, která kombinuje čtyři nebo šestnáct sousedních pixelů tak, aby fungovaly jako jeden velký pixel v prostředí se slabým osvětlením,“ řekl Choi. Vylepšená technologie pixelů umožňuje natáčet videa v rozlišení 8K při 30 fps a v 4K při 120 fps bez ztráty zorného pole.

Ki a Choi také uvedli, že při vývoji nového fotosenzoru narazili na řadu technických překážek (zejména při implementaci technologie DTI, kterou Samsung použil vůbec poprvé), ale že díky spolupráci různých týmů se je podařilo překonat. I přes náročný vývoj korejský gigant nový snímač představil ani ne rok po oznámení svého prvního 200MPx senzoru. V jakém smartphonu bude debutovat, v tuto chvíli stále není jasné.

Dnes nejčtenější

.