Zavřít reklamu

Google aktualizoval svůj graf zobrazující procento zařízení s různými verzemi operačního systému Android. Nejnovější Android 12 v něm ale chybí. 

Společnost tyto informace nabízela na webu ve formě aktualizovaného koláčového grafu, který přiřadil každé verzi systému Android určité procento. Tyto údaje však nakonec pracovaly proti Googlu, protože byly často používány v kontrastu s mnohem rychlejším tempem přijímání nových verzí iOS v iPhonech Applu. Postupem času se tak tento pravidelně aktualizovaný graf začal aktuálním číslům blížit pořád méně často, až byl nakonec úplně stažen.

android-studio-distribution-may-2022

Nedávno společnost přistoupila k novému řešení, kdy vložila informace o adopci Androidu do aplikace Android Studio tak, aby bylo vidět, kolik procent zařízení danou verzi používá. I tak je tento graf aktualizován jen zhruba každých šest měsíců. Poslední aktualizace přišla v listopadu loňského roku, další až nyní a podle těchto nových údajů tvoří aktuálně největší podíl zařízení s Androidem 11 a novějším.

android-distribution-chart-may-2022

Konkrétně je to 28,3 %, což je nárůst z listopadových 24,2 %. Upřímně řečeno to není žádné překvapení, a to především vzhledem k popularitě nových zařízení Samsungu v podobě řad Galaxy S21 FE, S22 a nových Galaxy A a jeho politice aktualizací systému i u svých starších zařízeních. Když pak jeden roste, ostatní musí padat. Nejvíce to postihlo Android 10, který klesl z 26,5 % na 23,9 %.

Absence Androidu 12 zde může souviset spíše s účelem samotného grafu než s případem jeho nízkého přijetí. Podle 9to5Google, který z čísel Googlu vytvořil i přehledný koláčová graf, mají tyto informace pomoci v rozhodnutí vývojářů, kterou verzi Androidu budou jejich tituly podporovat. Nové aplikace a aktualizace aplikací jsou aktuálně vyžadovány pro cílení na Android 11 (úroveň API 30) nebo vyšší, ale o minimální podporované verzi rozhodují sami. Pomocí těchto čísel tak mohou vývojáři jednoduše zjistit, o kolik procent potenciálních zákazníků přijdou, pokud nebudou podporovat starší verzi systému Android. 

Dnes nejčtenější

.