Zavřít reklamu

S každou novou vlajkovou lodí Galaxy S vždy Samsung představí také svůj vlastní nový procesory Exynos. Letos to bude společně s Galaxy S10 čipset Exynos 9820. Samsung odhalil světu Exynos 9820 v listopadu minulého roku, nyní však vydal článek na Samsung Newsroom, kde detailně popisuje funkce tohoto čipu.

Jako první jihokorejská společnost vyzdvihuje jak jinak než umělou inteligenci (AI), konkrétně neurální jednotku procesoru (NPU). Díky teto jednotce bude provádět Galaxy S10 úkoly umělé inteligence až sedmkrát rychleji než tomu bylo v případě Exynosu 9810. Z toho by největší prospěch mohl mít hlasový asistent Bixby, který by tak mohl na příkazy reagovat mnohem rychleji. NPU nyní také pracuje s nižší latencí, větší úsporou energie a s větší bezpečností než při používání cloudu.

Samsung ve zprávě zveřejnil, že Exynos 9820 může napájet až pět senzorů fotoaparátů (Exynos 9810 zvládl „jen čtyři“). Tato informace nám napovídá, že Galaxy S10+ bude skutečně mít tři zadní fotoaparáty a duální selfie kameru na čelním panelu. Dále se dozvídáme, že nový procesor zvládne nahrávání 8K videa. Tuto funkci však nejspíše Galaxy S10 mít nebude a to z toho důvodu, že Snapdragon 855, kterým bude osazená americká a čínská verze Galaxy S10, tento úkol nezvládne. Oba procesory však zvládnou natáčení ve 4K UHD.

Jihokorejský technologický gigant dále vyzdvihuje až o 20% větší single-core výkon, až o 40% větší celkový výkon a až o 35% větší energetickou účinnost GPU (Mali G76 MP12) než Exynos 9810. Exynos 9820 také disponuje něčím, co Samsung nazývá „Fyzicky neklonovatelná funkce“ (PUF), také známá jako digitální otisk prstu. PUF vytváří neklonovatelný klíč k šiforování dat a informací.

Exynos 9820 je vyroben 8nm technologií a oproti 10 nm výrobnímu procesu má až o 10% nižší spotřebu energie.

Je škoda, že Samsung nestihl vyrobit procesor 7nm technologií, ale i tak se bud jednat rozhodně o krok vpřed. Jak si povede čip v reálu se dozvíme už 20. února, kdy nám jihokorejská společnost představí své vlajkové lodě pro rok 2019.

Exynos 9820
Exynos 9820

Související články

Dnes nejčtenější

.