Zavřít reklamu

Dny, kdy telefony Samsung byly zahlceny velkým množstvím předinstalovaných aplikací, jsou již naštěstí pryč. I přesto zde však nějaké najdeme a jednou z nich je i Facebook.

Po skandálech Facebooku v oblasti soukromí a zabezpečení v roce 2018, se množství uživatelů rozhodlo kompletně smazat své účty na síti, k čemuž pochopitelně patří i odstranění mobilní aplikace. Jenže spousta uživatelů smartphonů Samsung zjistilo, že aplikaci Facebook není možné odinstalovat, ale pouze deaktivovat. Problémem však je, že to někomu nestačí a různá fóra začaly zahlcovat dotazy, proč není možné aplikaci smazat. Podle mluvčí Facebooku opravdu aplikaci není možné odstranit, ale deaktivováním se aplikace začne chovat, jako by byla odinstalována a žádná data už nejsou shromažďována ani odesílána. Přímo Samsung také řekl, že deaktivovaná aplikace už není ani spuštěna na pozadí.

Nyní však přichází kontroverzní část věci. Podle informací z uplynulých týdnů totiž některé aplikace (mezi nimi například v Česku používaný TripAdvisor) odesílají informace Facebooku bez vědomí majitele telefonu, a to i přesto, že nemá Facebookový účet. Stačí, že mít nainstalovanou aplikaci této sociální sítě v telefonu.

Není jasné, kolik modelů jihokorejského giganta má tuto nesmazatelnou verzi Facebooku a ani to, kdy mezi sebou společnosti uzavřely dohodu, že Facebook bude na telefonech Samsungu předinstalovaný. Když jsme však pročítali fóra, zjistili jsme, že se jedná o telefony řady Galaxy S8 a S9. Zjistili jsme ale také, že u těchto modelů zakoupených u některých operátorů aplikaci překvapivě smazat lze. Bohužel se však našly i takové reakce, ve kterých se někteří uživatelé nemohli přenést přes nesmazatelnost Facebooku a rozhodli se kvůli tomu od značky Samsung odejít.

Aby nebyla řeč pouze o Facebooku, také aplikace konkurenční sociální sítě Twitter je v některých telefonech předinstalována, ale podle vedení společnosti aplikace neshromažďuje žádná data, dokud se uživatel nepřihlásí ke svému účtu.

Jak jste na tom vy? Používáte ve svém telefonu aplikaci Facebook? Je možné ji smazat? Dejte nám vědět do komentářů.

Galaxy S8 Facebook
Galaxy-S8-Facebook-FB

Související články

Dnes nejčtenější

.