Zavřít reklamu

Bezdrátové nabíjení nepatří k nejrychlejším způsobům nabíjení, nicméně pokud netrváte na tom, aby se váš telefon dostal z nuly na sto za hodinu, pak pro vás představuje bezdrátové nabíjení plnohodnotnou alternativu, která navíc posouvá uživatelský komfort na zcela novou úroveň. Hledání napájecích kabelů pod stolem, kontrola správného typu USB a neustálé připojování a opětovné odpojování od zdroje, to všechno se s přechodem k bezdrátovému nabíjení stává rázem minulostí. Mnohé navíc nasvědčuje tomu, že dříve nebo později telefony všechny víceméně zbytečné díry ztratí a vše bude probíhat bezdrátově, což se pozitivně promítne například do stupně odolnosti proti vodě. Tak proč nepřejít na bezdrátové nabíjení nyní, když už jej podporuje i velká část zástupců střední třídy? Nalézt výhody a nevýhody této technologie zhmotněné ve formě bezdrátové nabíječky Wireless Charger Duo od Samsungu jsem se pokoušel právě v této recenzi.

Design a celkové zpracování

V balení najdete přesně to, co očekáváte. Samotnou podložku s dvěma pozicemi pro bezdrátové nabíjení, přívodní kabel a adaptér, který je jedním z největších a nejtěžších co jsem kdy zkoušel. Vnitřní uspořádání v rámci krabičky je možná až zbytečně komplikované, to ale není nic, co by mělo běžnému uživateli vadit. Nesmyslnou tloušťku manuálu, který má přes dvě stě stránek, není na místě brát vážně, nabíjet je poprvé možné už po několika málo minutách od otevření krabičky.

Za cenu kolem dvou tisíc už se od bezdrátové nabíječky očekává, že bude perfektní nejen po stránce funkčnosti, ale i po stránce designu. A přesně toto očekávání Wireless Charger Duo splňuje, zpracování je značně minimalistické a nemůže urazit snad ničím. Přesto nabíječka rozhodně není nudná. Jedná se v podstatě o dvě bezdrátové nabíječky různých typů spojené dohromady. Levá pozice je stojánek umožňující nabíjení v vertikální poloze, vpravo se nabíjí v poloze horizontální a tvar napoví, že přesně sem je možné místo druhého mobilu položit chytré hodinky. Koncovka USB-C potěší a naznačuje, že Samsung se rozhodl nahradit starší typ konektoru úplně všude.

Nepřiměřené zahřívání je dosti rozšířeným nešvarem především levnějších bezdrátových nabíječek. A u dvou bezdrátových nabíječek spojených dohromady je oprávněnost obav týkajících se přehřívání dvojnásobná. Samsung Wireless Charger Duo se ale s tímto problémem dokáže elegantně vypořádat. Pokud chceme využít rychlé bezdrátové nabíjení, automaticky se zapnou tři větráčky, které skrz dvojici průduchů odvádí teplo a udržují přiměřenou teplotu, což dnes ještě rozhodně není široce rozšířeným standardem.

20181124_122836
Spodní strana bezdrátové nabíječky s dobře viditelnými průduchy aktivního chlazení

Průběh a rychlost nabíjení

Každé s nabíjecích pozic přísluší jedna LED. Ve chvíli, kdy se na některou s pozic položí kompatibilní zařízení, začne tato LED indikovat stav nabíjení. Nabíjet je možné až dva telefony a nebo telefon a chytré hodinky a nebo dokonce vlastně jakékoliv rozměry odpovídající Qi-kompatibilní zařízení.

Potenciál nabíječky Charger Duo je možné plně využít jen se zařízeními přímo Samsungu. Pro ty má každá s pozic připravena výkon až 10 W. Zdá se, že cílovým zákazníkem je majitel chytrého telefonu řady Galaxy S a chytrých hodinek Galaxy Watch a nebo Gear Sport. Ostatní Qi-kompatibilní chytré telefony, chytré hodinky a jiné wearables se nabíjení poloviční rychlostí, konkrétně 5 W. Tady už se vyplatí přemýšlet o alternativě v podobě klasického drátového nabíjení a nebo dvojici levnějších bezdrátových nabíječek. Nicméně kvalitu a design Samsungu dokáže nabídnout málokdo a tomu, kdo nabíjí i přes četná doporučení zásadně přes noc, to může být v zásadě jedno.

Zkušenosti s každodenním používáním

Denně jsem na Duo Charger nechával odpočívat chytrý telefon Galaxy Note 9 a ob den s ním nabíječku sdílely hodinky Galaxy Watch. Nabíjení trvalo obvykle něco kolem dvou hodin, což stále nesnese srovnání s rychlým nabíjením přes kabel. Toto je přesně ta daň, kterou je potřeba za rozloučení se s kabely zaplatit.

Původně jsem chtěl mít nabíječku položenou na nočním stolku, ale zdánlivě dokonalé aktivní chlazení se v tomto ohledu ukázalo být problematické. Neřadím se k těm, kterým by dělalo problém usnout v hlučném prostředí, ale bylo to právě aktivní chlazení, kvůli kterému musel Charger Duo z mého nočního stolku hned druhou noc pryč.

Před vyzkoušením Charger Duo jsem upřednostňoval pravidelné používání kabelu, nicméně kompletní návrat k němu už si nedokážu představit. Bezdrátové nabíjení je návykové a výrobci to dobře vědí, proto trh zaplavují stovkami různých produktů. Samozřejmě že občas potřebuji dodat telefonu v co nejkratším čase co nejvíce šťávy, v takovém případě obvykle sáhnu po originálním příslušenstvím podporující Quick Charge, ale neděje se to často a uživatelský komfort to výrazně nezhoršuje.

Závěrečné zhodnocení

Používání Samsung Wireless Charger Duo bylo nesmírně inspirativní. Potěšila mě dostatečná rychlost nabíjení, možnost nabíjet dvě zařízení současně, rychlé nabíjení Samsung zařízení a úchvatný jednoduchý design. Naopak rozhodně nemůžu pochválit hlučnost nabíjení a cenu. Ta je vyšší, ale nakonec možná přece jenom opodstatněná, podobnou bezdrátovou nabíječku byste na trhu hledali marně.

Jistě, Charger Duo není pro každého, ale pokud vlastníte alespoň chytrý telefon od Samsungu, který dokáže plně využít její potenciál, myslím si, že není co řešit. Za své peníze dostanete bezdrátovou nabíječku, která určitě nebude za rok beznadějně zastaralá a uživatelský komfort nabíjení bude ve většině ohledů lepší než u postupně mizejícího kabelu.

Samsung Wireless Charger Duo FB

Dnes nejčtenější

.