Zavřít reklamu

Konec loňského roku přinesl 6% pokles prodeje smartphonů. Čísla společnosti IDC ukazují, že čtyři z pěti největších značek prodaly méně telefonů. Apple o 1,3 procenta, Samsung o 4,4 procenta, Huawei o 9,7 a Oppo dokonce o 13,2. Jedinou výjimkou v první pětce je čínské Xiaomi, které meziročně prodalo téměř dvojnásobek telefonů. Ostatní značky pak prodaly meziročně o 17,6 procenta méně smartphonů.

Nejúspěšnější firmou čtvrtého čtvrtletí roku 2017 se podle IDC stal Apple, který prodal na 77,3 milionu smartphonů. Druhý Samsung prodal 74,1 a třetí Huawei prodal 41 milionů smartphonů. Xiaomi v posledních třech měsíců loňského roku prodalo 28,1 milionu telefonů . V předchozím roce se z první pětky vytratilo.

idc_smartphones_q4_2017

Jedničkou mobilního trhu za celý rok 2017 je jednoznačně Samsung, který prodal 317,3 milionu telefonů, o 101,5 milionu více než druhý Apple a o necelá dvě procenta více než v roce 2016. Apple prodal 215,8 milionu iPhonů, což meziročně dělá nárůst dvě destiny procenta. Na třetím místě skončil Huawei, který se chvíli stal světovou dvojkou. Huawei prodal 153,1 milionu smartphonů, zejména díky vyšší poptávce po telefonech řady Mate a levnější značky Honor zvýšil svou produkci o desetinu.

idc_smartphones_2017

Naději na další výrazný růst v roce 2018 ale Huawei ztratil, tlak americké vlády na místní operátory zásadně omezil šanci firmy prosadit se v Severní Americe. Čtvrté se stalo Oppo s meziročním nárůstem o 12 procent. Sesterské Vivo už se ale na žebříčku neukázalo. Na pátém místě je Xiaomi v číslech za celý rok 2017.  Xiaomi pomohla silná pozice v Indii a Rusku a v Evropě, v průběhu loňska se Xiaomi oficiálně dostalo i do Česka, přímo do nabídky mobilních operátorů díky podpoře evropských frekvencí LTE i představení telefonu Mi A1 z programu Android One s čistým Androidem místo uživatelského prostřední MIUI.  Samsung na letošním veletrhu mobile World Congress, oficiálně představí Galaxy S9 a S9 Plus. Podle však podle dostupných informací nepředstaví zásadní inovace, ty přijdou později s telefonem vybaveným ohebným displejem. Samsung už slíbil, že takový mobil začne prodávat ještě letos.

Samsung-vs-Apple

Dnes nejčtenější

.