Zavřít reklamu

Dovolené, letní tábory, sportovní a další volnočasové aktivity mohou během léta přinést rodičům teenagerů nepříjemnosti spojené s poškozením nebo odcizením smartphonu . A nejen jeho. Ukazují to i statistiky řetězce Expert Elektro, ze kterých vyplývá, že počet případů poškození chytré elektroniky roste v létě oproti zbytku roku o 60 %.

Se sezonou dovolených si Češi proto kupují častěji pojištění elektroniky proti náhodnému poškození, a to až o 45 procent. Platí to zejména u mobilních telefonů, tabletů a fotoaparátů.

Jak vysvětluje Jan Říha, manažer finančních služeb řetězce Expert Elektro, „rizikovou“ skupinou jsou například nové přístroje, které rodiče pořídili dětem za vysvědčení. Ty nebývají levnou záležitostí, výjimkou nejsou ani ceny kolem 10 000 korun.

„Každý, kdo kupuje mobil pro sebe anebo své děti, chce mít jistotu, že aspoň rok dva nebude muset řešit opravu ani výměnu mobilu. Pojištění jim tu jistotu dává, všechny starosti s výměnou, opravou a dopravou jdou za pojišťovnou,“ vyjmenovává benefity Jan Říha, podle kterého v letních měsících výrazně přibývá i počet případů, kdy k poškození dojde. V porovnání se zbytkem roku je takových nehod kolem 60 procent více.

Největší hrozby: pád a voda

Mezi nejčastější příčiny poškození nositelné elektroniky a mobilních zařízení patří podle pojišťovny AWP P&C, která nabízí dané produkty pod značkou Allianz Assistance, pád s následným rozbitím displeje. Podle jejich statistik je viníkem 4 z 5 poškozených přístrojů právě pád – z kapsy u kalhot, z auta, ze stolu.

Oprava, nebo spíše výměna displeje mobilu se může vyšplhat klidně na 6 tisíc Kč. Záleží na typu telefonu a rozsahu poškození,“ uvádí Martin Lambora z Allianz Assistance. V případě, že máte elektroniku pojištěnou, hradí cenu opravy pojišťovna, na vás bude drobná spoluúčast.

Dalším nebezpečím je vniknutí kapaliny, která následně poškodí elektroniku. Tou kapalinou bývá nejčastěji voda, se kterou si ne vždy umí poradit fotoaparáty, kamery, ale ani tablety či notebooky.

K poškození elektroniky ale nedochází jen vinou neopatrné manipulace. Internetová přepravní služba Zaslat.cz během prázdnin pravidelně eviduje více případů poškozených zásilek, ve kterých lidé posílají právě křehkou elektroniku.

„Nejčastěji se jedná o sluchátka, notebooky a větší elektroniku jako přehrávače či herní konzole, které obvykle rodiče posílají do zahraničí dětem na studijní a pracovní pobyty,“ říká Miroslav Michalko, ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz.

Podle něj sice většina zákazníků volí připojištění balíku, ale často pak opomíná to nejdůležitější: balíček správně zabalit.

„Každá třetí poškozená zásilka je jen kvůli nedostatečnému vnitřnímu vyplnění, kdy se elektronika uvnitř krabice volně pohybuje.“

Co dělat když dojde k nehodě

Pokud dojde k náhodnému poškození vašeho zařízení, je třeba co nejdříve zavolat na klientskou linku pojišťovny, u které máte pojištění sjednané. Operátor vám vyhledá a doporučí nejvhodnější servis. Řetězec Expert Elektro nabízí rovnou i zajištění opravy nebo výměny náhodně poškozeného přístroje. Zkrátka ale nepřijde ani větší elektronika, pro kterou si můžete sjednat prodlouženou záruku. Tu je možné si koupit na 2 nebo 3 roky, po které chrání výrobek obdobně jako zákonná záruka v prvních dvou letech.

Galaxy S7 cracked FB

Dnes nejčtenější

.