Zavřít reklamu

Na internetu se dnes a denně hádají uživatelé o to, jestli je lepší systém Android nebo iOS. Často dochází i k názorovým střetům přímo mezi příznivci vlajkových lodí Samsungu a Applu. Já jsem se nedávno rozhodl ke Galaxy S8+ přikoupit ještě iPhone 7 Plus, abych už nebyl „iOS panic“. Zaujal mě, rozhodně se ale nechystám na konkurenční systém přejít. Alespoň v současné době ne. Nikdy jsem si až dosud žádný Apple produkt nepořídil a ani ho neužíval. Snad jen před dvaceti lety jsem asi čtrnáct dní zkoušel tehdejšího předchůdce chytrých telefonů a tabletů – Newton s perem a rozpoznáváním psaného textu.

Co se mi líbilo

Telefony s nakousnutým jablíčkem mě ale celých deset let míjely a opravdu jsem nechápal, co na nich kdo má, když jsou tak drahé a mají tolik omezení, jimiž se majitelé „utržených sluchátek“ s Androidem trápit nemusí. Aspoň jsem si to tedy myslel. S Galaxy S8+ jsem naprosto spokojený, vyjma čtečky otisků prstů na zadní straně telefonu nemá jedinou chybu. Přesto jsem si ale řekl, že bych konečně chtěl iOS poznat, zjistit, co v těch horečných diskusích je pravda a co je lež, proto jsem si svůj první iPhone nakonec pořídil.

Hned od začátku mě překvapila jedna věc, a to, jak jsou si Android a iOS systémy podobné. Nemůže se vám stát, že byste dlouho tápali, dá se říci, že se oba systémy k sobě přibližují a těch pár specifických vychytávek poradí za okamžik internet. Spousta tvrzení o iOS je už v rámci pověr (stejně tak naopak). Připadá mi, že nastavit se toho dá opravdu hodně, přičemž jsem léta četl, že nemůžete skoro nic. Krkolomné přetažení vlastního vyzvánění do telefonu mě netrápilo, moje zvonění bylo na iTunes za 29 korun. Pohoda.

Ani absence tlačítka Zpět, čehož jsem se bál, protože ho člověk používá často a pořád natahovat palec vlevo nahoru mi připadalo únavné, nakonec nevadí, protože skoro vždycky se dá použít gesto přejetí prstem z levého okraje směrem k pravému. Zaujalo mě také, o kolik víc aplikací používá snímač otisků prstů pro své zabezpečení, nebo že i aktualizace Google aplikací často vycházejí pro iPhone dřív, než na nativním systému. O aplikacích třetích stran ani nemluvě. Baví mě i fotoaparát a režim Portrét – přijde mi, že rozmazání pozadí je kvalitnější než u Samsungu. Přesto bych ale u iPhone 7 Plus nezůstal. Aspoň momentálně.

Proč Galaxy S8+ nevyměním za iPhone 7 Plus

Předně jde o design. Telefon je opravdu ošklivá obří cihla, která vypadá, jako by přicestovala časem zhruba z roku 2014. Proti „es-osmičce“ vypadá jako ošklivý nechtěný bratříček. S veškerou úctou vůči fanouškům Applu musím napsat, že na mě působí doslova odpudivě. O dost hůře se také drží v ruce, což není nic překvapivého, protože Galaxy S8 je užší a celkově ergonomičtější. A co si budeme povídat, i když nejdůležitější by mělo být použití a až pak design, v přímé konfrontaci s S8+ je vidět propastný rozdíl, který se nedá nijak vyvrátit.

Druhou věcí je čočka fotoaparátu. Vylézá z těla tak, že je to pro uživatele čtyř předchozích top Samsungů až šokující. Na stole se telefon kývá nepatrně, ale přesto to působí divně. Zvlášť, když víte, že už od sedmičky Samsungu (kdy byl přesah snad milimetr) tohle u jihokorejské firmy neznáme. A je to skutečně velký rozdíl.

Obrovsky mi také chybí absence bezdrátového nabíjení. Zvykl jsem si na něj tak, že S8+ dodávám šťávu klasicky snad sotva jednou za měsíc.

Dalším bodem mého seznamu je nahrávání hovorů. Nejsem šmírák posedlý shromažďováním informací o lidech, kterým volám, ale často se hodí. Můžete ho použít například ve chvíli, kdy vám přítelkyně nadiktuje, co máte koupit, nebo šéf rozdá úkoly, jež máte splnit. Apple je ale americká firma, v USA se nahrávat hovory nesmí, takže na iPhonu máte smůlu. Ne sice úplně, můžete použít službu nahrávání přes vzdálený server, stojí to ale pravidelně velké peníze a ještě se to dá použít rozumně jen na odchozí hovory. U Samsungu používám ACR, po ukončení hovoru se mě aplikace zeptá, zda má nahrávku uložit, nebo ne. Jednoduché jak facka.

Důležitým argumentem může být pro hodně lidí i absence možnosti paměťové karty u iPhone. Jistě, můžete si koupit i 256 GB,. Jenže mnohem praktičtější a přenositelnější je samozřejmě možnost mít v telefonu dostačujících a nepřeplacených 64 GB (S8+) a fotky či videa uchovávat na kartě, kterou pak můžete snadno přendat do počítače k následné úpravě surového materiálu. O tom se uživatelům „jablek“ může jen zdát.

Suma sumárum

iPhone 7 plus je výborný telefon, fascinují mě samozřejmě aktualizace pro všechny verze naráz, stereo reproduktory jsou také fajn, dvojitý foťák jakbysmet, ale dokud Apple nepřijde s něčím lepším, jedničkou se u mě nestane.
Některé rendery a úniky naznačují, že brzy ohlášená výroční verze iPhone by měla být ještě víc bezrámečková, než S8, navíc by neměla mít problém s bezdrátovým nabíjením. Uvidíme, jestli bude mít dostatek důvodů k přechodu i pro některé  „Samsungáře“. Ti však zase hojně pokukují po Note 8, takže to má v tomhle ohledu Apple patrně marné.

Samsung-Galaxy-S8-vs-Apple-iPhone-7-Plus-FBjpg

Dnes nejčtenější

.