Zavřít reklamu

I do Česka nedávno dorazil nový model prémiového tabletu Samsungu Galaxy Tab S3. Fanoušci museli vydržet dva roky, takže očekávání byla velká. Cena byla bohužel nastavena lehce nad dvacet tisíc. Vyplatí se vůbec? Přinášíme vám první dojmy z používání tohoto tabletu.

Do současné doby jsem používal první verzi Galaxy Tab S tabletu od Samsungu, ve velikosti 8,4 palců. Těšil jsem se proto, že po třech letech vyměním tablet za novější model. Jeho zkušenosti jsou ale zatím smíšené. Nejde ani tak o cenu. Moc dobře vím, že když chce člověk kvalitu, tak si připlatí. Nicméně při používání jsem našel pár věcí, které mě nadchly, jiné ale i rozladily.

Oficiální fotografie černé a stříbrné varianty tabletu i s oběma barevnými variantami stylusu S Pen :

O tom, že jde o našlapaný kus hardwaru, není třeba diskutovat. Čtyřjádrový procesor Snapdragon 820 (dvě jádra 2,15 GHz, další dvě 1,6 GHz), 4 GB RAM, čtyři AKG reproduktory (hrají skvěle a při držení tabletu je nezakrýváte rukama), nebo slušných 6 000 mAh baterky (projeví se na váze: LTE verze má 434 gramů), to už jsou solidní parametry.

Galaxy Tab S3 speaker

Nevýhody

Jenže trochu zůstávám na rozpacích z toho, že zatímco můj první tablet byl ve formátu 16:9, dvojka i aktuální trojka už jsou 4:3. Výzkumníci tvrdí, že právě to uživatelé na tabletu chtějí, že se na něm lépe čtou weby a pracuje se šikovněji s dvěma programy vedle sebe. A má to i iPad, že, a toho je třeba se držet (to byla ironie).

Opravdu? Nemá hodně lidí tablet i na přehrávání videí, které tak přicházejí s enormními pruhy nahoře a dole? 16:9 video na mém novém 9.7 tabletu je jen nepatrně větší, než na tom původní 8.4 velkém.

Navíc se také Samsung rozhodl tentokrát nabízet lidem jen onu větší variantu, a ne jako u dvojky aspoň také prťavější osmičku. Být ta, jdu okamžitě do ní. Na rozdíl od většího bratříčka se totiž S2 8.0 dá držet jednou rukou tak, jak jsem na to zvyklý. Hůře, ale jde to.

S poměrem stran tabletu souvisí i volitelné příslušenství, klávesnice. Ta se zasouvá do konektoru, nepotřebujete ji tedy párovat, nedejbože dobíjet a funguje okamžitě a bez prodlev při psaní. Jenže pro člověka, který má velké ruce, a zvládá psát všemi deseti, je nepoužitelná.

Zatím pravděpodobně není v prodeji, ale měl jsem dost času otestovat ji v obchodech na to, abych mohl konstatovat, že pro mě nemá smysl. Raději jsem si pořídil silikonovou rolovací bluetooth klávesnici plnohodnotné šířky.

Galaxy Tab S3 keyboard

Přitom u prvního S tabletu, většího modelu, byla klávesnice výborná. Díky větší délce tabletu oproti novějším 4:3 modelům se do ní vešla prakticky standardní klávesnice (bez numerického bloku). Škoda, ale snad do budoucna výrobce zauvažuje a nabídne prémiový tablet v obou verzích (4:3 i 16:9) a velikostech. A s ním i příslušenství.

Pozitiva

Co u Galaxy Tab S3 vnímám jako velké pozitivum, je S Pen. Nikdy jsem s ním nepřišel do styku a nyní na tablet sahám prsty už jen ve chvíli, kdy musím (například zvětšování obrázků dvěma prsty). Jinak je to silně návykové. Ještě umět kreslit a ocením ho dvojnásob (výrobce dává možnost použít zdarma profi kreslící programy), ale i na mé tabulky a weby funguje skvěle. Škoda, že nevyrobili tenčí, aby se vešlo do útrob tabletu, nicméně i díky tomu pocitově S Pen vnímáte vážně jako tužku, což je fajn.

Galaxy Tab S3 S Pen

O displeji (Super AMOLED, 16 miliónů barev, rozlišení 1536×2048, 264 pixelů na palec) se bavit vůbec nemusíme. Je bombastický. Má opět větší svítivost (441 nitů), vše na něm vypadá fantasticky. A zdá se mi, že po dlouhé době konečně vážně funguje senzor okolního světla, takže tablet skutečně rozumně upravuje jas.

Nejdřív jsem byl trochu rozladěný z toho, proč konektor nabíjení USB-C není dole uprostřed, jak jsem byl zvyklý, ale trochu do strany. Nakonec jsem ale rád; často používám tablet opřený o opěradlo gauče a díky umístění konektoru aspoň při nabíjení nelámu kabel.

Galaxy Tab S3 usb-c

Trochu zvláštní bylo, že tablet už byl v prodeji, ale nikde jste na tak drahý kus hardwaru neměli šanci sehnat ochranný kryt. Po nějaké době už ale k dispozici je a nemohu ohledně něj napsat jediné křivé slovo. Jde o mé první setkání s krytem, který drží na tabletu díky magnetu a je to rozhodně lepší volba než u prvních dvou řad S, které měly na zádi jakési špunty, jež se zacvakávaly do krytu. Časem se špunty opotřebovaly, a tak musel pomoci dovoz z Číny s krytem, do kterého se tablet zacvakl celý. Proto nový princip chválím.

Co se týče vnitřní paměti, docela mě překvapuje, jak Samsung na uživatelích šetřil. U prémiového tabletu si nic menšího než 64 GB nedokáži představit.

O fotoaparátu toho nemohu příliš napsat, u tabletu ho stejně asi moc lidí nepoužívá a stejně tak i já jsem ho jen zkusil. Má mít lepší parametry, ale za mě zatím žádné nadšení. Hodnotit však na základě pouhých pár fotek nechci.

Systém

Android 7 s nadstavbou Samsungu šlape výborně. Musím pochválit fantastickou práci s údržbou baterie. Když dobře optimalizovaný tablet spoustu hodin nepoužíváte, po opětovném aktivování displeje mívá stejně procent baterky, jako předtím. Nebo maximálně o procento či dvě méně.

TouchWiz už dávno není těžkopádná a pomalá nadstavba, vše jde jako po másle. Jen mi stále vyskakuje zpráva o tom, že se zastavila klávesnice Samsungu (asi jí vadí, že používám jinou), ale to se časem spraví.

Shrnutí

To je zatím z prvních dojmů vše. Osobně mohu říci, že kdyby už nebyl starý tablet zahlcený a těžkopádnější (o baterce nemluvě), neměl bych důvod měnit. Snad bude čtyřka minimálně ve dvou rozměrech, pak klidně opět přejdu na novější verzi.

Galaxy Tab S3 je výbornž, ale jako by se na něm projevovala obecná rezignace výrobců na tablety. Místo toho, aby dávali zákazníkům důvod, proč si další pořizovat, často jako by je odrazovali, nebo ze svých výrobků dělali elitářskou záležitost. Vymazlenější prémiový tablet, nad jehož parametry by autoři pořádně přemýšleli a dali by uživatelům to, co chtějí, a ne to, co by měli chtít, by si však podle mého pořídilo mnohonásobně více lidí. Uvidíme, zda se výrobci časem polepší, nebo zda tablety naopak pohřbí.

Samsung-Galaxy-Tab-S3 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.