Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Cenami mobilních služeb se v uplynulých týdnech začali zabývat nejen zákazníci, ale i politici. Do hry se dokonce zapojil i Český telekomunikační úřad. Dočkají se čeští spotřebitelé nižších cen?

Pomocná ruka v podobě novely telekomunikačního zákona

Politické strany začaly řešit situaci po svém a dohodly se na zkráceném projednání návrhu novely telekomunikačního zákona. Celá kauza už stála křeslo ministra průmyslu Jana Mládka. A jednou osobou to nekončí. Do procesu se vložil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Celou novelu chtějí poslanci projednat ve zrychleném řízení, které by mělo vyřešit tuto nepříznivou situaci na mobilním trhu co nejdříve. Tento zákon by se měl týkat veškerých mobilních tarifů, nejenom mobilního internetu.

Nepřítomnost mobilních operátorů

Vše by se mělo začít projednávat na dubnové schůzi Sněmovny. Klasická doba pro projednání zákonů ve sněmovních výborech je 60 dnů, nyní je zkrácená na 20 dnů. Krom boje za lepší podmínky pro zákazníky mobilních operátorů se zákon vztahuje na přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2, který by měl být mnohem plynulejší.  Vše by se mělo stihnout do konce volebního období. K celému jednání nebyl pozván žádný z operátorů, což se nelíbí například předsedovi hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivanovi Pilnému z hnutí ANO.

Šetření Antimonopolního úřadu

Novela telekomunikačního zákona v tom není sama. Této problematice se začal věnovat i Antimonopolní úřad, který rozjel vlastní šetření mobilních operátorů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže měl za úkol zjistit, jestli některý z operátorů nevyužívá svého dominantního postavení, to znamená, jestli není na mobilním trhu přítomen kartel. Přišel s tvrzením, že kvůli častým přechodům zákazníků od jednoho operátora k druhému dochází k cenovému následování, které není v rámci hospodářské soutěže zakázáno, a tím pádem si operátoři můžou dovolit nabízet neomezené tarify za vysoké ceny. Co to tedy znamená? Nejsou žádné přímé důkazy o tom, že by byl v České republice kartel ze strany mobilních operátorů. Krom toho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přichází s řešením, že celé situaci by pomohlo posílit pozice virtuálních operátorů.  Nezbývá jen čekat, jak celá tato akce v podobě novely telekomunikačního zákonu dopadne. Sám premiér Bohuslav Sobotka však věří, že změny, které by zákon mohl přinést, vytvoří dostatečný tlak na pokles cen mobilních služeb a dat.

Woman Samsung car FB

 

Dnes nejčtenější

.