Zavřít reklamu

Na 7. 2. 2017 připadá Mezinárodní den bezpečnějšího internetu. Je tedy správný čas představit vám aplikaci Fakebook – simulátor sociálních sítí, který naučí vás i vaše děti bezpečné komunikaci na Facebooku a dalších sociálních sítích. Aplikaci již použilo více než 3 500 dětí a jejich počet stále roste. Fakebook vznikl jako projekt Centra prevence rizikové virtuální komunikace na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci za podpory Policie ČR, která aplikaci také používá.

Sociální sítě = strašák rodičů?

Bez sociálních sítí si dnes nedokážeme představit běžný život – a stejně tak to vidí i nejmladší uživatelé, kteří teprve odhalují velké možnosti online světa. Děti jsou v prostředí sociálních sítí navíc velmi aktivní – využívají je pro komunikaci s přáteli, navazování přátelství, ke sdílení informací, k vlastní sebeprezentaci, k zábavě, ale také ke vzdělávání. V České republice patří mezi nejrozšířenější sociální sítě Facebook, Lidé.cz, Spolužáci.cz, Líbimseti.cz, Google+. Aktivně je však dětmi využívána i řada dalších sociálních sítí a služeb – např. Snapchat, Instagram, WhatsApp či Viber. Ačkoli je vstup do světa sociálních sítí věkově omezen hranicí 13 let, většinu těchto kontrolních mechanismů lze snadno „obejít“. V praxi je pak běžné, že sociální sítě masově využívají i uživatelé, kteří kritéria pro přístup do dané sociální sítě nesplňují – tedy i děti. Děti v prostředí internetu sdílejí velké množství osobních a citlivých údajů, které umožňují jejich velmi přesnou identifikaci. Často si neuvědomují, jak jsou osobní údaje důležité a jak snadno je lze zneužít. Sociální sítě umožňují snadno, rychle a anonymně realizovat kyberšikanu, sexuální útoky na děti, kyberstalking, internetové podvody či majetkovou trestnou činnost.

Fakebook vs. Facebook

I proto vznikla aplikace Fakebook, která pro mladé uživatele internetu i jejich rodiče vytváří bezpečné offline prostředí fiktivní sociální sítě, kde si mohou nacvičit základní komunikační dovednosti spojené s bezpečným používáním sociálních sítí.

„Fakebook má děti naučit, v jaké míře je pro ně bezpečné zacházet se svými osobními údaji, které poskytují sociálním sítím, vyhodnocuje také jejich chybná i správná řešení krizových scénářů. Kromě offline simulátoru, který má v dětech budovat správné návyky ve vztahu k online médiím, aplikace Fakebooku ukazuje i reálné případy kyberšikany, kybergroomingu a sextingu, které se odehrály v Čechách i zahraničí,“ říká Kamil Kopecký, garant projektu E-bezpečí.  Fakebook obsahuje modul, který umožňuje zadávat nové profily a pomocí mentálních map navazovat nové situace s uživatelem – dnes obsahuje více jak 20 možných rizikových situací, na které mohou děti v běžné komunikaci na síti narazit.

Aplikace Fakebook je využívána v rámci preventivních aktivit projektu E-Bezpečí, který už několik let nejen mezi malé, ale také i dospělé uživatele internetu šíří osvětu. Aplikaci používá i Policie ČR. V současné době má aplikace více než 3 500 stažení a  260 dětí ji prezenčně testovalo.

I tento rok bude Fakebook rozšířen o scénáře pro mladé uživatele. Ve spolupráci s budoucími pedagogy plánují tvůrci aplikace vytvořit ještě podrobnější statistický modul. Nadace Vodafone finančně podpořila vývoj aplikace Fakebook a jeho obsahové rozšíření. Tato spolupráce navázala na dlouhodobou podporu projektu E-bezpečí ze strany Nadace Vodafone i společnosti Vodafone v rámci digitálního rodičovství.

  • Fakebook pro Android si můžete táhnout zde
Fakebook FB

Dnes nejčtenější

.