Zavřít reklamu

Galaxy J5Samsung sa tento rok rozhodol spraviť razantný poriadok vo svojom portfóliu a aj keď už stihol predstaviť značné množstvo telefónov, po príchode na slovenský web Samsungu zistíte, že už nemá v ponuke 5 strán telefónov, ale máme tu dokopy len nejakých 19 zariadení, z čoho len niektoré patria medzi tohtoročné. Spoločnosť totiž skutočne spravila poriadok a hlavne si vytvorila systém. Teraz sú v predaji modely zo sérií Galaxy A, Galaxy Note, Galaxy S a takou novinkou je aj séria Galaxy J. Tá vstúpila na trh s modelom J1, ktorý bol celkom kritizovaný za nízke parametry za cenu, ktorá mohla byť nižšia. Tak sa to Samsung pokúša napraviť modelom Galaxy J5, čo je väčší model za cenu pod 200€. Ale zato má čím prekvapiť.

Dizajn

Samsung tento rok začal predstavovať rôzne typy dizajnu pre svoje telefóny a zatiaľ čo high-end sa pýši hliníkom a sklom (ideálne ohnutým), stredná trieda sa vyznačuje celohliníkovým zadným krytom a hranatými tvarmi. Nakoniec je tu spodná trieda, kategória cenovo dostupných telefónov s plastovým telom. To je aj prípad Galaxy J5, ktorý vyzerá ako klasický Samsung zo starších rokov. Čakajte teda lesklý rámček s kovovou farbou a odnímateľný, matný zadný kryt. Na dotyk pôsobí ako hladký papier, čo je celkom príjemné. Kryt je pomerne tenký, skoro ako na ostatných Samsungoch, napriek tomu ale telefón pôsobí pevne a máte dojem, že sa nerozbije tak ľahko. Že to nemusí mať ďaleko od pravdy, podporuje aj skutočnosť, že sklíčko je mierne zapustené do tela a nevyčnieva z neho. Bočný rámček je pre zmenu vytvarovaný tak, aby odlišoval Samsungy od konkurencie. Tu to nie je inak, rámček je po stranách telefónu hrubší, zatiaľ čo v spodnej a hornej časti sa stenčuje. Najhrubší je na rohoch, čo by mohlo pomôcť udržať displej v poriadku, pokiaľ by telefón náhodou vypadol z ruky.

Galaxy J5

Displej

A prečo vlastne hovorím o tých pádoch? Môže za to v prvom rade fakt, že Galaxy J5 má 5-palcový displej a ja osobne mám problém s držaním veľkých mobilov v jednej ruke. Vzhľadom k zaobleniu telefónu sa tu táto bariéra aspoň čiastočne odstraňuje a ovládanie klávesnice mi problém nerobilo, ale stále som ho radšej držal obomi rukami. Displej sám o sebe má rozlíšenie HD a teda hustota tu nie je najvyššia, ale čo čakať od telefónu nižšej strednej triedy, alebo skôr, od low-end zariadenia. Pokiaľ sa sústredíte na displej alebo používate mobil blízko tváre, potom ste schopní rozoznať pixely. Ale keď ho používate tak ako počas každého iného dňa, nižšie rozlíšenie si neuvedomujete a hlavne si ani nevšimnete, že nie je taký ostrý ako na S6-ke. Čo sa týka jasu, tak displej je veľmi dobre čitateľný a to aj bez zapnutého režimu “Vonku”, ktorý zvýši jas na úplné maximum len preto, aby ste ho mohli dobre čítať na slnku. Režim si však môžete kedykoľvek zapnúť vo vrchnej lište. Prekvapivo tu chýba nastavenie automatického jasu a tak displej neustále svieti tak, ako ste si ho nastavili vy.

Galaxy J5 Display On

Hardvér

Ďalším dôležitým aspektom hardvéru je to, čo sa ukrýva vo vnútri telefónu. Nájdete tu štvorjadrový, 64-bitový Snapdragon 410 s taktom 1.2 GHz v kombinácii s grafickým čipom Adreno 306 a taktiež sa tu nachádza 1,5 GB RAM. Čím ale Samsung podlomil potenciál procesoru je, že do zariadenia so 64-bit procesorom nainštaloval 32-bit verziu Androidu 5.1.1 Lollipop, čo sa teda odrazí aj na výkone pri hraní hier a používaní náročnejších aplikácií ako je napríklad benchmark. Keď už ho spomínam, mobil dostal v teste skóre 21 598, teda decentne predbieha Galaxy S5 mini. Ako to teda vyzerá, tak mobil nie je stavaný na hry a v grafickom deme AnTuTu benchmarku sa FPS nedostalo nad 2,5 snímku za sekundu, pri menej náročnej scéne už ale narástlo na 15 fps. Keď som si tu skúsil zahrať Real Racing 3, tak išiel prekvapivo plynulo, ale zas je pravda, že táto hra už nejaký ten rok, ale zas má celkom kvalitnú grafiku a aj na J5-ke vyzerá uspokojivo. Taktiež som si všimol, že ani pri hraní sa mobil nezahrieva tak, že by vám išiel vypadnúť z ruky.

Telefón ďalej disponuje nedostatočným 8GB úložiskom, z ktorého si systém zhltne 3,35GB a vy tak máte k dispozícii len 4,65 GB priestoru pre svoj obsah. Je pravda, že mobil je určený skôr pre študentov, ktorí ho budú využívať na fotenie a chatovanie, ale aj oni chcú počúvať hudbu a ak ide o fotky a videá, tak im nerobí problém zabrať 4GB za celkom krátky čas. Teda z môjho pohľadu si to žiada pamäťovú kartu a je len dobre, že Galaxy J5 túto podporu má. Ide o karty microSD s kapacitou do 128GB, takže ak by niekomu nestačilo 64GB, stále je tu možnosť na oveľa viac priestoru. Od mobilu nižšej strednej triedy je to veľmi príjemné.

Galaxy J5 benchmarkGalaxy J5 benchmark

Batéria

Ďalším dôležitým aspektom je batéria. Pomer výkon=kapacita batérie je tu veľmi dobrý. Aj keď je pravda, že pri intenzívnom používaní vydrží zhruba 4-5 hodín nepretržitého používania, v noci sa mobil prakticky vôbec nevybíja a vydrží vám v pohode tie 2 dni. A pokiaľ používate mobil naozaj len občasne, dostať sa na 3 dni nie je žiadny problém a to je už čo povedať v dnešnom svete smartfónov. Preto ak hľadáte mobil s dlhšou výdržou a plánujete ho používať len na také tie základné činnosti ako je písanie si na FB alebo občasné fotenie, tak by som do neho určite išiel. O dlhšiu výdrž sa tu stará jednak najnovší Android 5.1, ktorý obsahuje zopár vylepšení optimalizácie a správy batérie, a aj keby vám to nestačilo, potom je tu možnosť aktivovať si režim Extrémneho šetrenia batérie. Teda Ultra Power Saving Mode. Pri nabití na 45% mi mobil hlásil, že má mobil pred sebou ešte 46 hodín používania. Vzhľadom k dĺžke času, po ktorý som mal mobil k dispozícii na recenziu, som kompletnú výdrž pri Ultra Power Saving Mode nemohol zmerať, ale môžem povedať, že je naozaj slušná a ten trojdňový Topfest s ním zvládnete v pohode na jedno nabitie a ešte vám aj ostane niekoľko percent batérie, takže sa viete bezproblémovo dopraviť domov do Bratislavy.

Samsung Galaxy J5 back

Fotoaparát

Prakticky neoddeliteľnou súčasťou každého moderného telefónu je fotoaparát. A platí to aj v prípade Galaxy J5, ktorý disponuje, po papierovej stránke, naozaj slušnými foťákmi. Aby som to upresnil, tak vzadu nájdete 13-megapixelový fotoaparát s clonou f/1.9 (čo je podľa mňa na 200-eurový mobil naozaj slušné) a vpredu zas 5-megapixelovú selfie kameru. A pozor, poprvýkrát vidíme LED blesk aj vpredu! Ten slúži samozrejme na zlepšenie kvality fotiek v noci. Má to však aj svoj problém. Je to totiž prvýkrát, čo budete mať blesk aj vpredu a preto vás v prvých dňoch, kedy ho budete skúšať, z neho budú bolieť oči. Už len z princípu, že svietite naozaj len pár centimetrov od svojej tváre. Ale je to rozhodne zaujímavá novinka, vzhľadom k tomu, že nočné selfie fotky doteraz vyzerali naozaj zle, pretože ste na nich videli… no vlastne nevideli nič.

Galaxy J5 Camera test 8mpGalaxy J5 Camera test 13mp zoom

Galaxy J5 Camera test 13mp nightGalaxy J5 Camera test 13mp night

Galaxy J5 Camera test 13mp nightGalaxy J5 Camera test 13mp day

Galaxy J5 Camera test 13mp dayGalaxy J5 Camera test 13mp night

Ako je na tom ale kvalita fotiek? Predný fotoaparát síce má 5-megapixelový modul, avšak po stránke kvality sa mu bezproblémovo vyrovnajú fotoaparáty s nižším rozlíšením. Ale vzhľadom k tomu, že ide o lacný mobil, tak bolo treba rátať s tým, že tu Samsung nepoužije najnovší Sony Exmor. No kvalita zadného fotoaparátu je na tom podstatne lepšie a bol som prekvapený tým, že kvalita fotiek sa u tohto 200-eurového mobilu hravo vyrovná kvalite fotiek na Galaxy S4, čo bola vlajková loď. Ako vyzerajú fotky odfotené zadným, 13-megapixelovým fotoaparátom u Galaxy J5, môžete vidieť nižšie. Tu pripomeniem, že zatiaľ čo pri 13 megapixeloch majú fotky pomer strán 4:3, Galaxy J5 tiež podporuje 8-megapixelové fotky pri pomere strán 16:9. Po kvalitatívnej stránke tu rozdiel nie je; na čo by ste ale mali dávať pozor v noci, je stabilita. Stalo sa mi totiž, že fotky, ktoré som spontánne odfotil v noci, boli rozmazané a ich kvalita bola lepšia len v prípade, že som stál na mieste a držal mobil pevne v rukách. Cez deň však takéto problémy fotoaparát nemal. Rovnako tak prikladáme ukážky 1080p videí natočených pri 30fps.

Softvér

Napokon tu sú aj určité softvérové vychytávky. Pokiaľ si odmyslíme, že v telefóne nájdete predinštalované aplikácie OneDrive, OneNote a Skype od Microsoftu, tak tu nájdete aj jednu príjemnú funkciu – Rádio. Zrejme si pamätáte na časy Nokie 6233 a ďalších, ktoré vás chceli ohromiť práve tým, že vám umožnili počúvať hudbu aj z iných zdrojov, než je pamäťová karta. A pretože vtedy u nás nebol mobilný internet tak vyspelý ako teraz, tak jediným alternatívnym zdrojom bolo rádio. No, a to sa vrátilo aj sem, do Galaxy J5. Máte tak možnosť počúvať hudbu aj v čase, kedy máte slabý signál alebo minuté dáta, čo je rozhodne príjemné. Ako inak, na spustenie rádia potrebujete opäť pripojiť „anténu“, teda slúchadlá. Vďaka ich drôtu dokážete počúvať všetky možné stanice a dokonca zistíte, že u nás funguje aj niekoľko rádií, o ktorých ste doposiaľ netušili. V nastaveniach aplikácie, ktorá má inak veľmi čisté užívateľské prostredie, si viete zapnúť detegovanie názvov skladieb v rádiách. Okrem toho si viete ukladať skladby medzi obľúbené a dokonca nahrávať vysielanie.

Samsung Galaxy J5 radio

Zhrnutie

Nakoniec si len musím položiť otázku. Je toto mobil za 200€? Ak áno, tak potom som ostal milo prekvapený tým, čo dokázal Samsung vložiť do cenovo dostupného zariadenia. Okrem pomerne slušného výkonu, ktorý sa pohybuje na úrovni Galaxy S5 mini, sa tu totiž nachádza dvojica fotoaparátov s vysokým rozlíšením. Lenže počet megapixelov nie je všetko a presvedčí vás o tom kvalita predného fotoaparátu, ktorá mohla byť aj lepšia, obzvlášť v interiéri a v noci. Naopak zadný fotoaparát ma svojim rozlíšením milo prekvapil a myslím, že jeho kvalita poteší ľudí, ktorí hľadajú lacnejšie zariadenie s dobrým fotoaparátom, hlavne ak chcú fotiť fotky cez deň. Z akého dôvodu by som ho ešte odporučil? Určite kvôli výdrži batérie, pretože tá je tu naozaj vysoká. Vo vnútri sa totiž nachádza batéria na úrovni Galaxy Note 4, avšak mobil je oveľa menej výkonný a preto vám nerobí problém používať ho 2-3 dni na jedno nabitie. A keby vám to nestačilo, vždy je tu možnosť zapnúť si režim extrémneho šetrenia batérie, s ktorým toho vydrží telefón naozaj veľa. Veď len pre zaujímavosť, ak máte 45% batérie a zapnete si spomínaný režim, mobil vás ubezpečí, že do vybitia ostáva ešte príjemných 46 hodín. Takže ak to zhrniem, je to cenovo dostupný mobil so slušným výkonom, chválitebným fotoaparátom a dlhou výdržou batérie. A stavím sa, že práve tretí dôvod je ten, prečo pôjde o vyhľadávaný tovar.

Galaxy J5

Související články

Dnes nejčtenější

.