Zavřít reklamu

SelfmiteJedním z aspektů, které jsou na Androidu nejčastěji kritizovány, je hojnost virů. Těchto nemilých kousků kódu totiž pro operační systém od Google existuje až mnohonásobně více, než například na jeho hlavní konkurent v podobě iOS a poslední dobou sužuje nejpoužívanější mobilní OS na světě další nebezpečný virus. Ten nese označení Selfmite.b a jedná se o mnohem silnějšího nástupce staršího Selfmite.a, se nímž si uživatelé měli možnost užít na začátku letošního roku.

Samotný Selfmite.b se zařazuje do kategorie tzv. červů a jeho hlavním úkolem samozřejmě není nic jiné, než páchat díky nakaženému zařízení škody. Jak? Jednoduše, po tom, co se dostane do systému, začne všem kontaktům pomocí SMS zpráv opakovaně rozesílat odkazy na alternativní, respektive neprověřené obchody s aplikacemi, jejichž následným stažením se Android červ dále šíří. A právě v počtu rozeslaných SMS se liší od svého předchůdce, Selfmite.a byl totiž naskriptován pouze na to, aby rozeslal jednu zprávu prvním dvaceti kontaktům v seznamu, verze s označením „b“ ovšem, jak již bylo zmíněno, rozesílá odkazy celému seznamu a co je hlavní, dělá to stále dokola. Přesně tím je virus tak nebezpečný, už po pár dnech totiž může účet za telefon dosahovat astronomických výšek.

Za posledních 10 dní už bylo díky zhruba stovce nakažených zařízení odesláno přes 150 000 zpráv s nežádoucím obsahem, což je už teď více než 100× větší škoda, než kterou po dobu svého působení stihl nadělat Selfmite.a. Čeští ani slovenští uživatelé naštěstí zatím strach mít nemusí, Selfmite.b se už sice objevil ve více než 15 zemích, z těch ale většina spadá pod region Střední Ameriky a Asie, v každém případě však rozhodně nedoporučujeme stahovat a už vůbec ne instalovat APK soubory z neověřených zdrojů, nemusí to dopadnout dobře. Pod textem jsou k nalezení fotografie některých falešných webových stránek, jenž Selfmite.b pomocí odkazů v SMS rozesílá.

// < ![CDATA[ // < ![CDATA[ // < ![CDATA[ //SelfmiteSelfmite

Selfmite

// < ![CDATA[ // < ![CDATA[ // < ![CDATA[ //*Zdroj: AdaptiveMobile

Dnes nejčtenější

.