Zavřít reklamu

Internet logoHnevali ste sa niekedy, že váš internet je pomalý? Máme dobré správy. Výhľad do budúcnosti máme v hrsti. Už len treba vymyslieť zariadenie, ktoré dokáže takú rýchlosť prijímať. O čo sa jedná? Čítajte ďalej. Nedávno dánski vedci z Technickej univerzity oznámili, že vytvorili optický kábel na prenos internetu s rýchlosťou 43 terabitov za sekundu. Tento vynález pomenovali: „Usain Bolt“ podľa najrýchlejšieho šprintéra na svete.

Nie však všetci rozumieme pojmu Terabit, keďže je to niečo iné ako Terabajt. V prepočte to vychádza na 4,9 TB za sekundu, čo sa zdá oveľa menej ako číslo 43 ale nie je tomu tak. S touto rýchlosťou dokážete stiahnuť 1 GB film len za 0,2 milisekundy!!! Dá sa to porovnať aj s jednoduchým príkladom zo života. Priemerné mihnutie oka sa pohybuje medzi 100-400 milisekundami. To znamená, že by ste dokázali stiahnuť 500 až 2000 filmov kým stihnete minúť okom.

Vedci sa dali inšpirovať káblom vymysleným na začiatku tohto roka. Komerčné meno tohto káblu je Flexgrid a dokáže pracovať s rýchlosťou 1.4 Tbps (Terabit za sekundu), čo je v prevode 163 GB/s. Je to ohromná rýchlosť, ale porovnaním s novým vynálezom, ktorý je 31-krát rýchlejší, je to zanedbateľná rýchlosť. Najlepšia správa je, že vedci nepoužili žiadny špeciálne upravený kábel, postačil im na to klasický kábel od Japonskej telekomunikačnej spoločnosti NTT DoCoMo.

Už len stačí dúfať že sa to k nám dostane čo najskôr.

fiber cable

*Zdroj: Gizmodo.com

 

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější

.