Zavřít reklamu

Samsung Galaxy K zoomSamsung Galaxy S5 je vlastne rodina produktov, ktorú v súčasnosti tvoria už tri modely. Okrem spomenutej vlajkovej lode v rodine totiž nájdeme Galaxy S5 Active, Galaxy S5 mini a GALAXY K zoom, s tým že ďalší členovia rodiny dorazia neskôr. Práve GALAXY K zoom je však jeden z tých, ktorý upútal moju pozornosť a rozhodol som sa, že sa naň pozriem z pohľadu človeka, ktorý rád fotí, no nemá v pláne investovať do fotoaparátu tisíce euro. A skombinovať fotoaparát so smartfónom? To je niečo, čo by mali ľudia očakávať od priameho nástupcu Galaxy S4 zoom.

Hneď prvé, čo si na GALAXY K zoom všimnete, je jeho abnormálna hrúbka. Smartfón, respektíve fotoaparát s funkciami smartfónu, má totiž hrúbku 2 cm, vďaka čomu ho môžeme bezpochyby pokladať za najhrubší aktuálny smartfón na trhu. Svojou hrúbkou má tak skôr bližšie k digitálnemu fotoaparátu, čo je vlastne kľúčová vlastnosť GALAXY K zoom a kľúčový dôvod, prečo si tento prístroj kúpiť. Kvôli 20,5-megapixelovému fotoaparátu s 10× optickým zoomom museli byť vnútornosti prerozdelené na dve polovice, čo spôsobilo nárast hrúbky aspoň o centimeter. Vo vrchnej polovici sa totiž ukrýva samotný fotoaparát, ktorý sa vysunie okamžite po zapnutí fotoaparátu a v spodnej polovici sa už nachádza batéria a zvyšné komponenty.

Samsung Galaxy K zoom

Ak sa na telefón pozriete zvonka, potom si všimnete podobnosť s Galaxy S5 a prekvapivo aj s Galaxy S III. Podobnosť s legendou uvidíte najmä na prednej strane, keďže telefón je o niečo viac oblejší, než Galaxy S5 a má rovnako veľký displej, ako Galaxy S III. Podobnosť so Samsung Galaxy S5 si potom všimnete zozadu, kde sa nachádza dierkovaný plastový kryt, ktorý sa v ruke drží opäť príjemne, no narozdiel od Galaxy S5 je tento kryt o niečo plastovejší a tvrdší. Rovnako sa mi však v ruke držal aj biely variant Galaxy S5 a tak je možné, že odlišnosť v tvrdosti spočíva vo farbe krytu a nie v modeli. Na jednu stranu sa môže jednať o domnienku, na druhú stranu na tom môže byť niečo pravdivé. GALAXY K zoom je pritom dostupný v troch farebných verziách, presnejšie v čiernej, bielej a čierno-modrej. Zlatá verzia bola v podaní K zoom vynechaná, na čom sa môže podieľať to, že telefón bol v pláne ešte v dobe, kedy Samsung pracoval na vtedy kontroverznej zlatej verzii, ktorá mnohým pripomínala leukoplast a ktorú Samsung neskôr vymenil za striebristý odtieň.

Samsung Galaxy K zoom

Ako sa ale vlastne takto hrubá elektronika pôsobí vo vrecku? Osobne som zástancom toho, že spoločnosti by to nemali preháňať s tenkosťou a mali by robiť také zariadenia, ktoré bude človek skutočne cítiť vo vreckách a nebude sa musieť strachovať, že by mu zariadenie zmizlo. No a práve to GALAXY K zoom bohate spĺňa. Pri tom, že má hrúbku 2 centimetre a váhu rovných 200 gramov, ho vo svojich vreckách jednoducho musíte cítiť. Z technologického hľadiska to predstavuje krok späť, no osobne to za mínus vôbec nepovažujem. Čo ale pri hrúbke zariadenia zaskočí viac, je výdrž batérie.

Samsung Galaxy K zoom

Samsung GALAXY K zoom je v porovnaní s ostatnými telefónmi skutočne hrubý

Batéria

Telefón mám v ruke už niekoľko dní a ako som si všimol, z hľadiska výdrže batérie nejde o žiadneho rekordmana. Kým Galaxy S5 vydržala na jedno nabitie 2 dni používania, GALAXY K zoom vydrží deň. Ak sa pozrieme na samotné čísla, potom to znamená, že sa telefón vybije po 3 hodinách a 30 minútach nepretržitého fotografovania, nahrávania videa a chatovania cez Facebook Messenger, ktorý je známy svojou vysokou energetickou spotrebou. K tomu si treba pripočítať automatické prijímanie e-mailov, nahrávanie fotografií na Dropbox, ktorý je v telefóne predinštalovaný, krátkodobé počúvanie hudby a nakoniec občasné prehliadanie internetu. Pokiaľ by ste sa rozhodli hrať graficky náročné hry, potom sa telefón sťažuje na nedostatok energie už po 2 hodinách a 55 minútach, čo len potvrdzuje, že GALAXY K zoom nie je možné pokladať za prenosnú hernú konzolu, aj keď je tak hrubý, že by si človek myslel, že batéria vydrží niekoľko dní. V skutočnosti sa vo vnútri zariadenia nachádza batéria s kapacitou 2 430 mAh, čo je o niečo menej, než kapacita batérie v Galaxy S5. Tá má kapacitu 2 800 mAh a tak ma celkom zaskočilo, že Galaxy S5 vydrží skutočne o jeden deň viac.

Samsung Galaxy K zoom gaming battery lifeSamsung Galaxy K zoom normal battery life

Ak by ste sa ale blížili k nule, potom máte možnosť aktivovať si v telefóne režim Ultra Power Saving Mode, ktorý debutoval u Galaxy S5 a ktorý sa dostal aj do ďalších kľúčových zariadení, ktoré od tej doby vyšli. Režim tu však funguje o niečo inak, než na Galaxy S5. Narozdiel od Galaxy S5 totiž GALAXY K zoom pri prechode do režimu extrémneho šetrenia batérie vôbec nevypne farby a displej je tak aj naďalej farebný a vy tak na ňom vidíte, v akých farbách sa vlastne ponáša toto energicky šetrné prostredie. Ak si režim zapnete, potom sa ponuka dostupných aplikácií zredukuje natoľko, že budete mať pocit, že ste sa vrátili niekam do roku 2005. K dispozícii máte totiž iba aplikácie Telefón, Správy, Internet, Google+, Hlasový záznamník, Hodiny, Kalkulačka a Poznámky. S režimom extrémneho šetrenia batérie tak nebudete môcť fungovať na sociálnych sieťach, zato však budete mať istotu, že sa vám telefón nevybije v momente, kedy ho budete najviac potrebovať. Samsung tiež znížil predpokladanú dobu používania v Ultra Power Saving Mode a zatiaľ čo u Galaxy S5 sa jednalo o necelých 13 dní, tu sa jedná už len o približne 9 dní strávených v pohotovostnom režime.

Samsung Galaxy K zoom

Hardvér

Rýchlejšie vybíjanie telefónu napriek celkom vysokej kapacite batérie môže mať na svedomí ale aj ďalší faktor. Samsung GALAXY K zoom obsahuje 6-jadrový procesor Exynos 5 Hexa, ktorý pozostáva zo štvorjadrového čipu s taktom 1.3 GHz a dvojjadrového čipu s taktom 1.7 GHz. Na moje prekvapenie sú ale všetky jadrá aktívne naraz a práve fakt, že batéria musí zásobovať výkonné aj menej výkonné jadrá súčasne, má na svedomí to, že sa prístroj rýchlejšie vybíja. Jadrá podľa AnTuTu benchmarku pravidelne menia svoju frekvenciu a tak nie je možné vylúčiť ani to, že sa na vybíjaní podieľa dynamická rýchlosť procesoru. Po boku procesoru sa v telefóne nachádza necelých 2 GB RAM, grafický čip Mali-T624 a nakoniec úložisko s veľkosťou 8 GB. Ako už zistíte po pár dňoch používania, podporu microSD kariet s kapacitou do 64 GB budete vítať s otvorenou náručou. K dispozícii máte totiž len necelých 5 GB priestoru, keďže zvyšné 3 GB zaberá operačný systém Android 4.4.2 s nadstavbou TouchWiz a sektor s továrenskou zálohou softvéru pre prípad, že sa rozhodnete telefón obnoviť do pôvodného stavu.

Výkonnostne je na tom GALAXY K zoom tak, že je na jednu stranu rýchlejší, než Galaxy S4, ale nie je rýchlejší, než Galaxy S5. V benchmarku AnTuTu získalo naše GALAXY K zoom skóre 31 292, vďaka čomu je vidieť, že z výkonnostného hľadiska sa tento prístroj umiestnil medzi Galaxy S4 a Galaxy S5. Ako je vidieť na screenshotoch, nižší výkon sa týka skôr logického, než grafického procesoru. Naopak, grafika sa ukazuje byť silnejšia, než u Galaxy S5. Je tiež fakt, že pri hraní hier si nižší výkon moc nevšimnete, zato pri používaní rozhrania TouchWiz si ho všimnete celkom rýchlo. Bohužiaľ to totiž vyzerá, že pri vývoji najnovšieho TouchWiz UX sa Samsung zameral primárne na jeho optimalizáciu na Galaxy S5 a tak sa sem-tam stane, že po odblokovaní telefónu sa prostredie načítava o niečo dlhšie, než by malo. Rovnako si to môžete všimnúť aj pri zapínaní telefónu alebo pri prepínaní sa z režimu Ultra Power Saving Mode, kde prebieha načítavanie dlhšie, než u Galaxy S5.

Samsung Galaxy K zoom antutu benchmarkSamsung Galaxy K zoom antutu benchmark

Výkon dnešných telefónov si samozrejme našiel aj uplatnenie u hier. Dnešné mobilné hry už disponujú ako-tak konzolovou grafikou a niektoré tituly sú dokonca priamymi portami počítačových/konzolových hier – napríklad také Grand Theft Auto. Tentoraz som ale na telefóne hral závody GT Racing 2, ktoré sú dostupné zadarmo v obchode Play. Ak nemáte momentálne k dispozícii pamäťovú kartu, potom budete za túto hru určite vďační, keďže oproti iným zaberá celkom málo miesta a to na 8 GB prístroji určite oceníte. Rozhodol som sa teda predviesť grafický a výpočtový výkon u tejto hry a výsledok je taký, že aj keď hra ponúka uspokojivú grafiku, v skutočnosti môžete krátko po jej spustení alebo po odomknutí obrazovky očakávať sekanie. Po spustení hra seká v menu a chvíľu aj v závodoch, no asi po minúte od spustenia hry je tomuto koniec. Načítavanie jednotlivých závodov tu trvá približne 6-7 sekúnd. Telefón strednej triedy tak nemôžeme pokladať za niečo, čo by vás donútilo vymeniť vašu PS Vitu, no povedzme si pravdu – Galaxy K zoom nie je o hraní hier.

Samsung Galaxy K zoom GT racing 2

Samsung Galaxy K zoom GT racing 2

Fotoaparát

GALAXY K zoom je hlavne digitálny fotoaparát a práve to je to, čomu sa hodlám venovať ďalších pár minút recenzie. Dospeli sme totiž k najdôležitejšiemu bodu celej recenzie a tak sa behom ďalších pár chvíľ pozrieme na to, ako vyzerajú videá natočené cez Galaxy K zoom a ako telefón fotografuje. Pokiaľ už máte ako-také informácie o telefóne/fotoaparáte, potom viete, že Samsung GALAXY K zoom disponuje digitálnym fotoaparátom s rozlíšením 20.5 megapixelu, 20× zoom a optickou stabilizáciou obrazu. Práve optická stabilizácia obrazu je niečo, čo mnohí očakávali už pri štandardnej Galaxy S5, no Samsung ju tam z neznámeho dôvodu nedal. Optickú stabilizáciu spoznáte pri natáčaní videa, ale aj pri fotografovaní, keďže pri fotografovaní nebudete na obrazovke vidieť žiadne trasenie. Ak ale priblížite na nejaký objekt a aj tak sa snažíte držať fotoaparát pevne v ruke, potom sa sem-tam stáva, že sa obraz hýbe akoby sám od seba. Či za to môže čo i len minimálne trasenie rúk, neviem. Nejedná sa však o niečo, kvôli čomu by bolo fotografovanie objektov problémové. V prípade akéhokoľvek miniatúrneho „odbehnutia“ hľadáčiku môžete telefón skrátka nasmerovať tam, kam potrebujete.

Samsung Galaxy K zoom

Fotografovanie ako také je na tom celkom dobre, ale záleží aj na tom, ako telefón držíte v ruke. Na boku máte totiž fyzickú spúšť a neraz sa mi stalo, že pri držaní telefónu v polohe na výšku som stlačil toto tlačítko dlaňou a nemohol som tak fotiť, keďže po stlačení daného tlačítka zmiznú prvky z obrazovky, tak ako je to u štandardných fotoaparátov. Fyzická spúšť samozrejme môže poslúžiť aj na zaostrenie fotoaparátu v prípade, že ju jemne podržíte, a keď ju stlačíte silno, potom dôjde k odfoteniu snímky. Všetko má ale svoje muchy a Galaxy K zoom nie je žiadnou výnimkou. Pretože sa teraz všetky tlačidlá nachádzajú na jednom boku, neraz sa mi stalo, že som namiesto oddialenia omylom zamkol displej a musel som tak znovu otvoriť aplikáciu. Nahrávanie videa môžete spustiť iba cez tlačítko na obrazovke telefónu, kde máte zároveň ďalšie tlačítka, ktoré ukrývajú filtre a možnosti fotenia/nahrávania. V možnostiach nájdete pochopiteľne rôzne možnosti nastavenia fotoaparátu, predovšetkým ale využijete možnosť zmeniť rozlíšenie fotky a nastavenie blesku. (Fotografie sa zobrazia v plnom rozlíšení po kliknutí na ne – kvôli veľkosti do 8 MB neodporúčame sledovať fotografie cez mobilný internet s FUP)

20140719_15002120140717_174201_Richtone(HDR)

Na výber je viacero rozlíšení s tým, že maximálne rozlíšenie má veľkosť 20,5 megapixelov. Naopak najmenšia fotografia, akú môžete odfotiť, má rozlíšenie 2 MB. Výber kvality je dostupný aj pri videu, kde si môžete zvoliť Full HD video pri 60 fps, HD video, ale aj video v rozlíšení VGA. Napriek vysokému rozlíšeniu fotoaparátu tu chýba možnosť natáčať 4K video a tak je táto možnosť aj naďalej exkluzivitou pre majiteľov Galaxy S5 a Galaxy Note 3. Osobne si ale myslím, že túto absenciu má na svedomí slabší hardvér telefónu, než fotoaparát a tak očakávam, že ďalšia generácia zoom už bude podporovať 4K. Ponuka možností tiež umožňuje užívateľom nahrávať spomalené alebo zrýchlené videá, no k môjmu prekvapeniu neobsahuje napríklad režim Priblížený zvuk, aký je k dispozícii na Galaxy S5 spolu s ďalšími možnosťami.

Videá ako také vyzerajú vskutku dobre a v redakcii sme sa zhodli, že jediné, čo trápi kameru GALAXY K zoom, je veľkosť pamäte. K dispozícii máte totiž len 4,95 GB a toto miesto pri nahrávaní Full HD videa miniete celkom rýchlo – veď len 50-sekundový klip má veľkosť 172 MB. Samozrejme, počas nahrávania videí môžete využívať možnosť zoomovať a to môžete docieliť buďto gestami na obrazovke alebo tlačítkami na zmenu hlasitosti, ktoré behom fotenia fungujú ako zoom. Práve druhý menovaný spôsob budete využívať oveľa častejšie a to neplatí len počas nahrávania videa, ale aj počas fotografovania. Približovanie a odďaľovanie tu tak funguje veľmi prirodzene. Narozdiel od zariadení s digitálnym zoomom však musíte počítať s tým, že dosiahnutie maximálneho priblíženia bude chvíľu trvať a nedosiahnete ho len tým, že od seba rýchlo oddelíte dva prsty na obrazovke.

20140717_18160720140718_193920

20140715_132223

Optický zoom však má svoje kvality a narozdiel od digitálneho zoomu, aký nájdete u 99% ostatných telefónov, spôsobí, že priblížená fotografia nie je rozmazaná a veci na nej sú celkom dobre viditeľné. Zoom funguje „v meste“ do vzdialenosti približne 750 metrov – v tejto diaľke je ešte schopný zaznamenať ľudí, aj keď tu nie je vidno skoro žiadne detaily. Samozrejme, so zoomom môžete spraviť aj fotografie objektov v diaľke, čo využijete v prírode alebo pri fotení vzdialenejších častí mesta. Vidieť to môžete vidieť na dvojici fotografií nižšie, pričom obe fotografie boli zaznamenané v rozlíšení 20,5 megapixelov, čo predstavuje rozlíšenie 5184 × 3888 pixelov.

Samsung Galaxy K zoom without zoomSamsung Galaxy K zoom max zoom

20140715_13024420140715_130253

20140715_12583820140715_125846

Aplikácia fotoaparátu vám umožní ešte pred vykonaním fotky manuálne nastaviť zaostrenie a expozíciu. Bod expozície môžete určiť tak, že začnete presúvať šípku, ktorá sa nachádza pri štvorčeku so zaostrením a začnete ho presúvať po obrazovke. Výsledkom môže byť perfektne zaostrená a osvetlená fotografia, no pochopiteľne tu musíte rátať s dlhšou procedúrou. No a keď nestačí len zaostrenie a osvetlenie, potom si môžete vybrať niektorý z filtrov. Samsung Galaxy K zoom ponúka len v základe 29 filtrov, čo je skutočne veľké číslo a ak by sa vám málilo, potom si môžete ďalšie stiahnuť z obchodu Samsung Apps zadarmo. Tie sú ale súčasťou sád „Profesionálnych filtrov“. Jeden z režimov, ktorý rozhodne poteší fotografov, je režim Makro. S pomocou neho môžete s fotoaparátom/telefónom Galaxy K zoom robiť skutočne podarené fotografie drobných vecí a tvorov. Behom tohto režimu je zároveň zablokované akékoľvek ďalšie približovanie či odďaľovanie. Naopak režim Vodopád neodporúčam používať v žiadnom prípade, keďže fotografie, ktoré sa s pomocou neho rozhodnete nasnímať, budú rozmazané (7 MB).

20140717_16364220140715_131820

Jedna vec, ktorú by som fotoaparátu zrejme vytkol, je xenónový blesk. Narozdiel od ostatných smartfónov, ktoré sú na trhu, Galaxy K zoom disponuje xenónovým bleskom a to je dôvod, prečo v noci nemôžete natáčať videá so zapnutým bleskom, ale jednoducho na videách vo väčšine prípadov uvidíte tmu. Blesk sa zapne totiž len pri fotografovaní a aj to len v momente, kedy urobíte záber. V súvislosti s nočným fotografovaním mi prišlo celkom zvláštne, že fotoaparát je schopný v jeden moment ukázať na obrazovke veľmi tmavý záber, no výsledok je pekný. Aj nočné fotografie z mesta môžu byť dobré, na druhú stranu ale musíte rátať s nemilým prekvapením v podobe sekania aplikácie. Fotoaparát v noci jednoducho seká, keď absorbuje množstvo svetla z lámp a pri tomto sekaní sa neraz zamyslíte, či by nebolo lepšie v noci používať fotoaparát z iného telefónu, napríklad ten u Galaxy S5. Galaxy K zoom je tak zariadením, ktoré si nájde väčšie uplatnenie cez deň, než v noci.

20140710_21561320140713_234820_LLS

Studio

S výslednými fotografiami potom môžete spraviť niekoľko vecí. Ak je to nutné, tak fotky vymažete a spravíte ich znovu. Ak vám vyhovuje, ako vyzerajú, potom ich môžete rovno zdieľať so svetom na sociálnych sieťach, prípadne si ich môžete presunúť na PC. Ale ak si myslíte, že fotografiám niečo chýba a bolo by ich dobré upraviť, potom ich môžete importovať do aplikácie Studio, ktorá je predinštalovaná v telefóne. Aplikácia funguje v praxi ako prenosné expresné štúdio na úpravu fotografií, ktoré vám umožní u jednotlivých fotografií zvoliť dodatočný filter a nastaviť jeho silu, umožní vám nastaviť vyváženie farieb, jas a kontrast a tiež vám umožní fotografiu orámovať. Takto upravené fotografie sa potom ukladajú do priečinku Studio, kam sa ukladajú ale aj ďalšie veci, ktoré v štúdiu vytvoríte.

Galaxy K zoom Studio app

Okrem úpravy fotografií môžete totiž vytvárať koláže fotografií, kde môžete taktiež upraviť fotografie, ich rozloženie, štýl orámovania, pozadie a veľa ďalšieho. Nakoniec tu môžete vytvárať z fotografií vytvárať videá, k čomu ale potrebujete stiahnuť dodatočný balík softvéru. Tvorba videí je tu veľmi jednoduchá – umožní vám pridávať text, pridávať a organizovať fotografie, ktoré ste dali do videa a nakoniec vám umožní zvoliť si hudbu. Je to teda celkom skromný program, s pomocou ktorého môžete do jedného klipu vložiť až 16 fotografií s tým, že si sami zvolíte potom plynulosť, na základe čoho si už potom môžete sami zvoliť, akú hudbu chcete mať vo svojom videu. Ak by ste ale očakávali o niečo bohatšie možnosti úpravy, potom si musíte stiahnuť druhú aplikáciu, Video Editor, ktorá má už 121 MB a umožní vám robiť s videami na mobile ešte viac, než základný softvérový doplnok do aplikácie Štúdio.

Displej

Zrejme posledná vec, na ktorú by sme nemali pri porovnávaní zabudnúť, je displej. Už pri pohľade na hardvér je jasné, že sa nejedná o telefón absolútnej high-end triedy, no to dokazuje hlavne jeho displej. Tým nemám na mysli jeho uhlopriečku, ale jeho rozlíšenie. Displej má totiž rozlíšenie HD alebo inak 1280 × 720 bodov, čo je rovnaké rozlíšenie, akým disponuje napríklad Galaxy S5 mini, Galaxy Alpha a ďalšie telefóny v dnešnej mid-class kategórii. Pochopiteľne, vysoká uhlopriečka a nižšie rozlíšenie sa podpísali pod nižšiu hustotu a aj keď má displej hustotu 320 dpi, pri vzdialenosti telefónu od očí do 30 cm môžete rozpoznať jednotlivé pixely na displeji. Uvidíte ich ale len v prípade, že sledujete statickú grafiku, ako napríklad Office Mobile. V prípade, že teda na displeji máte rozpísanú recenziu, na displeji uvidíte drobné kryštáliky, z ktorých pozostáva AMOLED displej. No ako som spomínal, kryštáliky vidíte len pri statických objektoch. Ak ale fotografujete či nahrávate video, kryštáliky nevidíte vôbec.

Pokiaľ ale ide o čitateľnosť displeja, potom je Galaxy K zoom aj naďalej špičkový. Užívateľom nehrozí, že by mali problémy s čitateľnosťou displeja na slnku. V tomto ohľade je displej prakticky rovnako dobre čitateľný ako na Galaxy S5, z ktorého vlastne Galaxy K zoom vychádza. Narozdiel od Galaxy S5 ale hybrid fotoaparátu a telefónu podáva o niečo slabšie farby, čo je v tomto prípade spôsobené práve nižšou hustotou pixelov spôsobenou nižším rozlíšením. Hrúbka telefónu tiež so sebou prináša výhodu v podobe ľahšieho ovládania displeju. Neviem, či je to len osobný pocit, no po tom, ako som mal prsty viac od seba, mi prišlo ovládanie jednoduchšie, než u tenkého Samsungu Galaxy S5.

Samsung Galaxy K zoom displej

GALAXY K zoom vs. GALAXY S5

Tomu ale nemôžeme príliš vytknúť. Ak by ste sa rozhodovali medzi kúpou Galaxy S5 a Galaxy K zoom, potom je Galaxy S5 určite výkonnejší a ponúka viac funkcií, než Galaxy K zoom. Zoom je totiž fotoaparát, ktorý zavítal do rodiny produktov Galaxy S5 a figuruje v nej po boku ďalších modelov, akými sú napríklad S5 Active či S5 mini, ktorý tiež očakávame. Telefón tak kladie dôraz skôr na fotoaparát, než na ostatné funkcie, čo sa podpísalo pod menej výkonný hardvér. Rovnako tu absentujú funkcie, ktoré boli a sú špecifické pre ostatné modely Galaxy S5 – snímač odtlačkov prstov, snímač krvného tepu a odolnosť voči vode. Kým ostatné modely boli navrhnuté tak, aby vydržali pád do vody a majú certifikát IP67, Galaxy K zoom nemá žiadny certifikát a teda by sme v žiadnom prípade neskúšali odolnosť voči vode. Čo môže potom vadiť užívateľom je slabšia výdrž batérie, vďaka čomu budete telefón/fotoaparát nabíjať každý deň a nie každé dva dni, nemožnosť nahrávať 4K video (zrejme kvôli hardvéru), a ak na tom záleží, potom aj hrúbka a veľkosť displeja. Galaxy S5 totiž ponúka 5.1-palcový Full HD displej, kým Galaxy K zoom ponúka 4.8-palcový HD displej. Ak ide o hrúbku, potom je Galaxy S5 asi trikrát tenší, než Galaxy K zoom. Podpora hodiniek ale nechýba.

Samsung Galaxy K zoom

Resumé

Samsung GALAXY K zoom ako taký, je vo svojej podstate digitálnym fotoaparátom so vskutku vysokým rozlíšením, 20× zoomom a možnosťou telefonovať. Práve kvôli tomu, že sa v telefóne ukrýva fotoaparát s vysúvacou optikou, je telefón podstatne hrubší, než väčšina ostatných zariadení na trhu a práve to môže niekomu vadiť. Osobne som však hrúbke rád, keďže viem, že mám telefón vo vačku a nemusím mať strach, že mi z neho nedajbože zmizol. Hrúbka sa ale nepodpísala pod výdrž batérie a telefón vydrží asi 3,5 hodiny pri aktívnom používaní, respektíve 3 hodiny pri hraní hier. Stále si však môžete aktivovať režim extrémneho šetrenia batérie, pri ktorom procesor vypne niekoľko jadier, zníži výkon na minimum a umožní užívateľom iba telefonovať, SMS-kovať, surfovať po internete, prijímať e-maily a písať si poznámky. Paradoxne je ale pri režime aktívny farebný displej, čo u ostatných modelov nie je.

Samsung Galaxy K zoom

Rozhodne poteší kvalita fotografií, keď si ju porovnáme s ostatnými zariadeniami, čo má ale na svedomí fakt, že sa jedná skôr o fotoaparát s telefónom. Závisí to však aj od použitého filtra, respektíve režimu fotenia. Tých je v telefóne skutočne množstvo a ak sa vám máli, potom si môžete dodatočné filtre stiahnuť priamo cez fotoaparát z internetového depozitáru. Poteší prítomnosť režimu Makro a niekoľkých ďalších režimov, na druhú stranu vás ale taký režim Vodopád sklame svojou nefunkčnosťou. Čo pokladám za ďalšiu nevýhodu, je sekanie fotoaparátu v tme, kedy sa fotoaparát snaží absorbovať čo najviac svetla. Xenónový blesk sa ale potom postará o svoju prácu.

Telefónu chýba možnosť nahrávať 4K video, zato umožní nahrávať Full HD pri 60 fps. Prítomná je tu aj optická stabilizácia obrazu, ktorá pri videách spôsobí, že sa obraz netrasie toľko, ako pri nahrávaní bez stabilizácie u iných telefónov. Videá, ktoré natočíte pomocou K zoom, tak vyzerajú vskutku nádherne a plynulo. Všetko má ale svoje muchy a už čoskoro pocítite, že telefónu niečo chýba – väčšia pamäť. GALAXY K zoom totiž disponuje iba 8 GB úložiskom, z ktorého má užívateľ k dispozícii 4,95 GB miesta a pokiaľ vezmeme do úvahy skutočnosť, že priemerná fotka má veľkosť 7-8 MB a 50-sekundový Full HD klip veľkosť približne 170 MB, je jasné, že toto úložisko zaplníte behom prvých dní používania. Obzvlášť ak do hry priberieme hudbu, aplikácie z Galaxy Apps a Google Play a ďalšie veci.

Samsung Galaxy K zoom

Telefón nie je absolútnym high-endom ani z hľadiska hardvéru. Obsahuje 6-jadrový Exynos procesor a 1.8 GB RAM, čo sa podpíše pod občasné sekanie rozhrania TouchWiz – pri spustení, pri vypínaní hardvérovo náročných aplikácií alebo niekedy samo od seba. Tu je vidieť, že sa inžinieri zo Soulu sústredili primárne na optimalizáciu rozhrania pre Galaxy S5 a optimalizácia pre ostatné modely bola druhoradá. Počítame však s tým, že Samsung na telefón tak skoro nezabudne a bude aj v jeho prípade poskytovať 18-mesačnú softvérovú podporu. Práve preto očakávame do budúcna aspoň jednu softvérovú aktualizáciu, ktorá tieto občasné problémy vyrieši.

Dizajn telefónu môže byť veľmi dobre známy majiteľom Galaxy S4, respektíve Galaxy S III. Zoom, narozdiel od Galaxy S5, má svojim tvarom oveľa bližšie práve k nim, než ku Galaxy S5, čo ale neplatí o textúre, ktorú Samsung na telefón naniesol. Zadný kryt je naďalej dierkovaný, no narozdiel od Galaxy S5, tento kryt pôsobí oveľa plastovejšie, než kryt u S5-ky. Držanie dierkovaného povrchu je však veľmi príjemné na dotyk a nebyť toho intenzívneho cítenia plastu, potom sa drží rovnako pohodlne ako u S5. Čo poteší rozhodne na záver je, že aj keď sa jedná o celkom nové zariadenie, jeho cena tomu nenasvedčuje toľko ako u vlajkových modelov. Na internetových obchodoch si totiž môžete kúpiť Galaxy K zoom už od 430€.

Samsung Galaxy K zoom

Autor fotografií: Milan Pulc

Dnes nejčtenější

.