Zavřít reklamu

Samsung Gear 2 RecenziaSamsung Galaxy S5, to nie je len telefón. Po jeho boku sa totiž do predaja dostalo aj oficiálne príslušenstvo, ktorým sú inteligentné hodinky Samsung Gear 2. Pretože sa ešte stále jedná o vec, ktorá môže ľuďom pripadať ako hudba budúcnosti, reakcie ľudí sú na to rôzne. Inteligentné hodinky však majú podľa analytikov a odborníkov potenciál stať sa prvými hodinkami mnohých ľudí a to aj preto, že ľudí, ktorí majú blízko k technológiam, upúta fakt, že toho dokážu viac, než tradičné hodinky od prestížnych výrobcov.

Na druhú stranu ale nemôžeme hovoriť o tom, že by inteligentné hodinky nahradili tradičné hodinky. Tie tu budú navždy a budú naďalej predstavovať šperk, symbol sociálneho statusu. Ak sa však mám osobne priznať, aj keď mám voči hodinkám rešpekt, patrím k ľuďom, ktorí ich nosia len výnimočne. Ten výnimočný stav nastal aj v týchto dňoch, keď sa mi na ruku dostali nové inteligentné hodinky Samsung Gear 2. Máte záujem o tieto hodinky a chcete vedieť, na čo sa môžete tešiť a na čo by ste sa mali pripraviť? Potom určite čítajte ďalej.

Dizajn hodiniek Samsung Gear 2 hovorí snáď za všetko. Zmeny oproti Galaxy Gear bohate poukazujú na to, že sa jedná o novú generáciu produktu a nie o úplne nový produkt, aj keď sa zmenilo jeho meno a vlastnosti. Opäť sa totiž jedná o hodinky, ktorých telo je zložené z viacerých materiálov. Na prednej strane prevláda sklíčko a hliník, zatiaľ čo spodnej polovici kraľuje plast. Plast ako taký je pocitovo pevný, avšak nejedná sa o materiál, ktorý by sa mal nachádzať na hodinkách. Pri inteligentných hodinkách však zohráva dôležitú úlohu kvôli zachovaniu dostatočnej kvality prenášaného signálu. V hodinkách sa totiž ukrýva Bluetooth LE anténa, s pomocou ktorej sa hodinky pripájajú k smartfónu alebo tabletu.

Samsung Gear 2

Gear Manager & Softvér

Hodinky vedia fungovať aj bez toho, aby boli pripojené k zariadeniu, no prepojenie so smartfónom je tu dôležité prakticky od prvej chvíle. Už pri prvom zapnutí vás Gear 2 požiadajú o to, aby ste ich pripojili k vášmu zariadeniu. Práve tu začne proces párovania hodiniek s vašim smartfónom alebo tabletom a vďaka tomu si budete musieť nainštalovať aplikáciu Gear Manager, ktorá je dostupná bezplatne v obchode Samsung Apps. Podobne to funguje aj v prípade Gear Fit, avšak s tým rozdielom, že v ich prípade je k dispozícii samostatná aplikácia menom Gear Fit Manager. Čo vám však umožní Gear Manager? Vo svojej podstate sa jedná o povinnosť v prípade, že to myslíte s prácou na hodinkách vážne a chcete z nich vyťažiť čo najviac. Umožní vám upravovať pozadie, vzhľad ciferníku, organizovať domovskú obrazovku a hlavne umožní inštalovať dodatočné aplikácie z obchodu Samsung Apps. Tých je tu niekoľko a k môjmu prekvapeniu tu nájdete aj taký softvér, ako napríklad legendárnu hru Pac-Man. Nemyslím si však, že by bol práve Pac-Man hlavným dôvodom pre kúpu Gear 2. Aj keď ma jeho prítomnosť potešila, osobne som v Samsung Apps hľadal skôr produktívne aplikácie. K aplikáciám, ktoré som si stiahol, v mojom prípade patrí kalkulačka a oficiálna QR čítačka od Samsungu, ktorá sa zároveň nainštaluje do vášho smartfónu.

Samsung Gear 2

Dodatočný softvér však nemusí byť plne optimalizovaný a behom používania som si všimol zvláštnu chybu, ktorá sa prejaví po otvorení QR čítačky. Z neznámeho dôvodu totiž aplikácia funguje aj po tom, ako ju vypnete a silou mocou tak bráni ostatným aplikáciám, aby využívali fotoaparát. A to je kameň úrazu. Ak totiž otvoríte QR čítačku a následne otvoríte klasický fotoaparát, hodinky vám vyhodia hlášku, že fotoaparát nie je možné spustiť a pri opätovnom spustení vám hodinky zamrznú na pár sekúnd. Je jasné, že sa jedná o chybu naprogramovania, čo je ale žalostnejšie, je fakt, že aplikáciu vyvinul priamo Samsung a nie výrobca tretej strany.

Telefonovanie cez hodinky už nie je sci-fi…

S používaním ostatných aplikácií som však nemal problém. Nebolo problém prečítať si prijaté e-maily, SMS správy, ani prijímať hovory. Prijímanie hovorov cez hodinky je niečo, vďaka čomu sa na chvíľu vžijete do najznámejšieho agenta na svete, Jamesa Bonda. Pocit, že počujete vychádzať hlas z hodiniek na vašom zápästí je zvláštny a aj pri dlhodobom používaní máte pocit, že je to technológia z akčného filmu. Telefonovali by ste však s pomocou hodiniek na verejnosti? Teoreticky by ste mohli, no má to svoje mínusy. Tým najhlavnejším je, že hodinky nemajú žiadny jack a tak všetok zvuk vychádza z reproduktoru, vďaka čomu budú všetci vo vašom okolí počuť, o čom sa práve rozprávate. Pokiaľ ste však zrovna sám v kancelárii, doma alebo na podobnom mieste, potom môžete považovať telefonovanie cez hodinky za zjednodušenie. Ak totiž napríklad píšete recenziu a zavolá vám kolega, nemusíte do ruky vziať svoj mobil, ale stačí zdvihnúť hovor cez hodinky a pokojne môžete pracovať ďalej. Ako vlastne spoznáte, že vám niekto telefonuje? Hodinky vás na to upozornia veľmi jednoducho – zavibrujú. Samsung Gear 2 totiž obsahujú vibračný motorček, ktorý sa aktivuje v prípade akéhokoľvek upozornenia, ak nepočítame fotografovanie.

Samsung Gear 2

…a to isté platí aj o fotografovaní

Fotografovanie cez hodinky je tiež niečo, čo sme mohli poznať z akčných filmov. Fotoaparát na hodinkách Gear sníma fotografie v rozlíšení 1080 × 1080 bodov a nahráva videá v rozlíšení 720p, respektíve v 640 × 640. Kvalitu videa si teda môžete zmeniť, no nemôžete v žiadnom prípade zmeniť dĺžku nahrávania. Z technických dôvodov je dĺžka každého videa obmedzená na 16 sekúnd, pričom videá sa ukladajú vo formáte 3GP. Formát, ktorý v dnešnej dobe stráca postavenie kvôli MP4, tak aj naďalej existuje, ale v úplne iných zariadeniach, než v akých sme ho videli napríklad pred 6 rokmi. Fotoaparát v hodinkách je celkom kontroverzný. Mnohí ľudia sa totiž obávajú o to, že ich budete potichu nahrávať alebo fotiť, no práve to je vec, ktorú zakazujú zákony, a tak sa s ňou Samsung musel vysporiadať. Výsledkom toho je, že pri nahrávaní alebo odfotení vydajú hodinky hlasný zvuk, ktorý je jasným dôkazom toho, že ste fotku/video spravili. Ako je na tom ale kvalita fotografií? Rozlíšenie fotiek vzhľadom k rozmerom zariadenia možno ohúri, na druhú stranu ale kvalita fotoaparátu postačí len na to, aby ste s ním spravili bleskové fotografie. Tie vyzerajú na ostrom displeji telefónu zaujímavo, avšak po zobrazení na počítači ostanete celkom sklamaný ich kvalitou, ktorá sa zastavila niekde v roku 2008. Viac o tom však napovie dvojica fotografií, ktoré môžete zobraziť v plnom rozlíšení po kliknutí na ne. Média sa po ich vytvorení automaticky pošlú do telefónu, kde sa automaticky vytvorí album „Galaxy_Gear“. Je teda vidieť, že Gear 2 ešte narábajú s časťami starého kódu zo Samsung Galaxy Gear.

Samsung Gear 2 Camera TestSamsung Gear 2 Camera Test

Batéria

No napriek pár zmienkam o starom kóde využívajú hodinky Gear 2 úplne iný operačný systém. Jedná sa o modifikovanú verziu Tizen OS, ktorá bola navrhnutá tak, aby bezproblémovo spolupracovala so smartfónmi Galaxy s Androidom, čo potvrdzujú najmä aplikácie, ktoré sú dostupné v Samsung Apps. Lenže Tizen bol použitý aj kvôli ďalšej veci. Nielen, že je to systém, ktorý dokáže narábať s požadovanými funkciami, ale tiež je energeticky úsporný. A tým sa dostávame k výdrži batérie. Osobne som používal hodinky Samsung Gear 2 tak, že som cez ne spravil pár telefonátov, z času na čas ich používal ako ovládač na televízor, celkom pravidelne s nimi fotil a nakoniec na nich mal permanentne zapnutý krokomer. Pochopiteľne existuje aj viac možností, ako využiť hodinky, najmä keď obsahujú niekoľko aplikácií. Pri spomínaných aktivitách a spustených aplikáciách mi hodinky vydržali asi 3 dni používania na jedno nabitie, čo je jasnou ukážkou toho, že aj inteligentné hodinky môžu vydržať dlhšie, než pár hodín. Behom troch dní používania sa na hodinky niekoľkokrát pozriete za účelom zistenia času, avšak táto činnosť nemá na batériu taký vplyv ako dlhodobejšia činnosť.

Samsung Gear 2

S Health: Cvičenie hrou

Za dlhodobejšiu činnosť môžeme istým spôsobom považovať aj pohyb. Inteligentné hodinky od Samsungu fungujú zároveň ako fitnes doplnok, čo je jedna z vecí, ktorá funguje aj bez toho, aby boli hodinky pripojené k telefónu. Ako fitnes doplnok môžu merať počet krokov, čas strávený behaním alebo merať krvný tep. Na to slúži snímač krvného tepu, ktorý funguje na hodinkách o niečo spoľahlivejšie, než na Galaxy S5, keďže teraz k senzoru netreba nič prikladať a stačí mať hodinky skrátka oblečené. Vyžaduje však, aby ste behom merania stáli nehybne a ideálne nič nehovorili. V takom prípade je celkom ideálne, aby si užívateľ položil ruku na stôl a čakal, až snímač vykoná svoju prácu. Snímanie trvá rôzny čas v závislosti od toho, ako rýchlo sa mu podarí zmapovať vašu krv. To je pochopiteľne závislé na upevnení hodiniek k ruke a tak keď máte hodinky voľné, snímanie bude trvať dlho a nemusí vôbec fungovať. Pri upevnení sa ale jedná o činnosť, ktorú hodinky vykonajú za pár sekúnd. Jednotlivé získané údaje sa synchronizujú s aplikáciou S Health na telefóne, ktorá zároveň stimuluje užívateľov k tomu, aby sa venovali fyzickej aktivite. Tým, že spravíte určitý počet krokov za deň alebo zabehnete určitý počet metrov, budete získavať medaily, čo v podstate premení fyzickú aktivitu na akúsi hru. Samozrejme v prospech vášho zdravia.

Samsung S HealthSamsung S Health

Displej a ovládanie

Ako je na tom ale ovládanie hodiniek? Ako ste si už zrejme všimli, Samsung Gear 2 priniesli novinku v podobe fyzického tlačítka Home Button pod obrazovkou. Jeho príchod bol očakávaný a to najmä preto, lebo prvá generácia sa bez neho ovládala pomerne zložito a zdĺhavo. Gear 2 však už využívajú kombináciu fyzického tlačítka a gesta, pričom posunom prstu zhora nadol po displeji sa vrátite do predošlej ponuky. Tlačítko Home Button vás pre zmenu vráti na domovskú obrazovku a po opätovnom stlačení zhasne displej. Pokiaľ sa ale pozriete do nastavení, potom zistíte, že tu môžete nastaviť, čo majú hodinky spraviť v prípade, že kliknete na domovské tlačítko dvakrát po sebe. Môžete nastaviť, aby hodinky okamžite otvorili ktorúkoľvek aplikáciu, ktorú máte na hodinkách nainštalovanú. Ovládanie displeja je napriek jeho rozmerom celkom príjemné, na druhú stranu ak plánujete zdvihnúť hovor, môže sa vám sem-tam stať, že ho zdvihnete na druhý pokus. Displej ako taký je jasný a na slnku veľmi dobre čitateľný, ale len do momentu, než sa vám začne výraznejšie vybíjať jeho batéria. Pri posledných percentách sa totiž jas displeja automaticky znižuje a keď vás od úplného vybitia delí pár percent, hodinky vám znemožnia používať akékoľvek aplikácie a budete tak môcť pomocou nich len sledovať čas.

Samsung Gear 2

Resumé

Samsung vydal v poradí už druhú generáciu hodiniek Gear a práve to, že sa jedná o druhú generáciu, je ja nich vidieť. Zbavili sa problémov, ktorými trpeli pôvodné Galaxy Gear a boli obohatené o nové možnosti, na ktorých čele je nový operačný systém Tizen OS, ktorý sa tu však nachádza v upravenej podobe. Druhá generácia hodiniek Gear ponúka lepšie spracovanie, keďže sa fotoaparát nenachádza v remienku ale je zabudovaný priamo v tele hodiniek a tiež ponúkajú Home Button, čo je tlačítko, ktoré na inteligentných hodinkách určite oceníte. Z vonkajšej strany vidíme, že sú hodinky akousi kombináciou skla a hliníku, no z vnútornej strany sa už stretávame s plastom, ktorý je tradičnou súčasťou produktov od Samsungu. Plast nie je zrovna materiál, ktorý by sme u hodiniek očakávali, na druhú stranu sa tu nachádza Bluetooth anténa, ktorá je prakticky potrebná v prípade, že chcete hodinky používať.

Samsung Gear 2

Práve vďaka nej sa hodinky permanentne synchronizujú so smartfónom, a práve vďaka nej môžete telefonovať bez toho, aby ste museli zo svojho vačku vytiahnuť telefón. Rýchlosť prepojenia je veľmi plynulá, keďže v momente, keď vám začne zvoniť mobil, vám zároveň začnú vibrovať hodinky. Gear 2 však môžete používať aj bez toho, aby ste ich mali pripojené k telefónu, avšak tu je treba počítať s tým, že budú hodinky ochudobnené o časť funkcií. Výhodou ale je, že sa v hodinkách nachádza 4 GB pamäť a práve tá slúži ako dočasné úložisko dát v prípade, že máte hodinky odpojené od telefónu, no chcete niečo odfotiť alebo chcete začať používať aplikácie, ktoré ste si stiahli zo Samsung Apps. V obchode nenájdete len aplikácie, ale tiež nové ciferníky, čo len ukazuje možnosti úpravy vzhľadu prostredia na hodinkách. O niečo menej príjemné je však presúvanie aplikácií, ktoré mi v tomto ohľade prišlo chaotickejšie a očakávam, že ho Samsung v ďalšej verzii opraví.

Samotný fotoaparát ale nemôžeme v žiadnom prípade pokladať za náhradu za mobil. Je to fotoaparát, ktorého kvalita fotiek jednoducho stačí v prípade, že potrebujete niečo okamžite odfotiť a viete, že telefón by ste už nestihli vytiahnuť z vrecka. „Offline“ fungujú aj fitnes funkcie, ktoré sú pravidelne synchronizované so Samsungom Galaxy S5 a boli navrhnuté tak, aby vás podporovali v cvičení. Nielen, že fungujú ako tracker, ale tiež vám S Health dáva úlohy, ktoré by ste mali splniť, za čo dostanete odmenu v podobe zlatej medaily. Pokiaľ vám ale na funkciách veľmi nezáleží a chcete využívať skôr iba fitnes funkcie, potom pre vás bude vhodnejším riešením Samsung Gear Fit.

Batéria je u hodiniek mimoriadne dôležitá a aj to je dôvod, prečo hodinky od Samsungu nie sú zrovna najtenšie, na druhú stranu ich ale môžete využívať 3 dni bez toho, aby ste ich dávali na nabíjačku. V konečnom dôsledku ich tak dáte nabíjať zhruba dvakrát do týždňa a tak budete brať nabíjanie ako občasnú záležitosť, než niečo, čo by ste riešili každý večer s tým, že sa obávate, ako dlho vám vydržia v nasledujúci deň. Hodinky nabíjate tak, že na zadnú stranu pripevníte špeciálny adaptér, do ktorého následne pripojíte USB kábel. Výsledkom toho navyše je, že hodinky budete nabíjať do tej istej nabíjačky, do ktorej každé dva dni pripojíte Samsung Galaxy S5.

Samsung Gear 2

Za fotografie ďakujem nášmu fotografovi Milanovi Pulcovi.

Dnes nejčtenější

.